Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum diş kaplama nasıl yapılır, zirkonyum diş kaplama fiyatları nelerdir, zirkonyum diş nedir, zirkonyum yaptıranlar ve örneklerini bütün bilgilerim ile birlikte sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım.

Bu yazımda anlatacağım her şey tamamen araştırmalarım sonucu ve aynı zamanda kendi tecrübemle çıkarılmıştır. Maalesef işlerimden dolayı dişlerime gereken önemi vermemenin ardından kaplama diş yaptırmaya karar verdim. İnternette ne kadar makale var ise hepsini okudum. 3 farklı doktordan gerekli bütün bilgileri aldım. Şimdi ise sahip olduğum bu bilgi birikimini benim gibi dişlerinde sorun yaşayan sizlerle paylaşmak istiyorum.

Zirkonyum Diş Kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama

ZİRKONYUM NEDİR

İlk olarak zirkonyum maddesi nedir kısaca bahsetmek istiyorum. Zirkonyum kısaltılmış hali ile Zr, hepimizin kimya dersinden hatırladığı periyodik cetvelde bulunan bir metaldir. Gereksiz bilgi olarak gelebilir ama atom numarası 40 atom ağırlığı ise 91.224 g/mol’dür. Diş hekimliğinde ise zirkonyum metali olan zirkonyadan elde edilen zirkonya seramiği formu kullanılmaktadır. En önemli özelliği ısıya ve korozyona dayanıklıdır. ışık geçirgenliği özelliği bulunmakta ve aynı zamanda basınca oldukça dayanıklıdır. Bu arada metal olarak bahsettiğime bakmayın rengi beyazdır. Zirkonyum maddesi hakkında detaylı bilgi için Wikipedia’da bulunan ve hemen aşağıda paylaştığım Zirkonyum sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Zirkonyum

ZİRKONYUM DİŞ NEDİR

Blok şeklinde üretilmekte olan zirkonyum kalıplar, özel bilgisayar programları ve makineler ile işlenerek diş haline getirilmektedir. Daha önce mutlaka porselen diş yaptıran bir tanıdığınız olmuştur ya da porselen dişler hakkında araştırma yapmışsınızdır. Porselen dişler bir metal alaşım üzerine porselen kaplanması ile oluşturulur. Porselen dişlerin altında bulunan metal zamanla korozyona uğrayabilmekte, ağrı hissi yaratabilmekte ve aynı zamanda damaktan ayrılarak metal çıplak gözle görünebilmektedir. Bütün bunlarla birlikte ısığı yansıtmadığı için dişiniz ışıklı bir ortamda koyu gri tonlarda görünebilmektedir. Porselen diş yaptıran bazı vakalar metale karşı hassas olabilmekte ve bunun sonucu damak dişi kabul etmeyerek istenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Zirkonyum diş ise porselen dişe göre daha fazla tercih edilen, ışığı yansıttığı için kaplama diş olduğu belli olmayan, dişinizin rengine göre renklendirme imkanı olan oldukça dayanıklı bir diştir. Porselen diş ile zirkonyum dişi çok detaylı bir şekilde araştırdım. Birebir gözlerimle gördüm. Her iki kaplama diş modelini kullanan hastalar ile birebir iletişime geçtim. Şu anda yaptırmakta olduğum ve sizlere de kesinlikle tavsiye edebileceğim uygulama zirkonyum diş kaplamasıdır. Şöyle söyleyebilirim özetle. Ömürlük kullanılabilir.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA FİYATLARI

Akla gelen ilk sorulardan bir tanesi tabi ki bu uygulamanın fiyatının ne kadar olduğudur. Porselen dişlere nazaran ücretleri biraz daha fazla diyebilirim. Ancak porselen diş kaplamaya göre zirkonyum diş kaplamanın tercih edilmesinin bir çok sebebi vardır. Bu arada 1 adet zirkonyum diş fiyatı 800 TL – 1000 TL arasında değişebilmektedir. Fiyatların bu şekilde değişiklik göstermesinin sebebi ise dişlerinize yapılacak olan çalışmanın yoğunluğuna, diş hekiminin tercih ettiği laboratuvarın zirkonyum diş yapma kapasitesine, seans sayısına ve benzeri sebeplere bağlıdır. Dilerseniz porselen diş kaplama yerine hastaların neden zirkonyum diş kaplama tercih ettiklerinizi bütün detayları ile birlikte sizlerle paylaşayım.

 • Metal ile kaplanan porselen dişler baskı uygulanması, sert bir maddenin (örneğin taş parçası) yanlışlıkla çiğnenmesi, uygulama süresinden belirli bir süre sonra ömrünü yitirmesi ve benzeri sorunlardan dolayı çatlayabilir. Ancak zirkonyum diş porselen dişe göre oldukça dayanıklıdır. Bu sebeple çatlama, kırılma ve benzeri sorunlarla karşı karşıya kalınmaz.
 • Metal destekli porselen ile yapılan dişler ışığı geçirmezler. Bu sebeple ışıklı ortamlarda, güneşte ve fotoğraf çekimlerinde alttaki koyu renkli metal açığa çıkar. Dişlerin ışıklı ortamlarda koyu gri veya metal renginde görünmesine sebebiyet verebilmektedir. Ancak zirkonyum diş ışığı yansıtır. Bu özelliği sayesinde kaplama dişinizin olduğu belli olmaz. Tamamen dişiniz ile bağ kurar.
 • Zirkonyum dişler ağızda koku oluşumlarına, tat almada farklıklara ve diş eti problemlerine sebebiyet vermeyen dişlerdir. Ancak porselen dişlerde bulunan metal zamanla korozyona (pasın demir dışındaki metallerde oluşumu, demir harici metal alışımların oksitlenmesi) uğrayabilmektedir.
 • Porselen kaplama dişlerde sıkça karşılaşılan bir sorun damak ile diş arasında metalin zamanla görünmesidir. Yani dişinizin damak ile bağlanan alanında koyu bir metal renkte çizgi oluşur.
 • Porselen dişler sigara, alkol, kahve, çay ve benzeri kullanımlar sonucu sararabilir. Ancak zirkonyum dişlerde renk değişimi yaşanmamaktadır. İlk olarak seçilen renk ne ise sürekli aynı renkte dişleriniz kalır.

Aslında porselen diş kaplamaya nazaran zirkonyum diş kaplama tekniğinin tercih edilmesinin daha bir çok sebebi bulunmaktadır. Ancak  hem benim hem de sizlerin en çok dikkat edeceği ve sadece sizler tarafından değil aynı zamanda çevrenizdeki insanlar tarafından da en çok dikkat edilecek noktalar yukarıdaki 5 maddede birleştirilmiştir.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA NASIL YAPILIYOR

Zirkonyum diş kaplaması benim gibi sorunlu dişlere sahip olan hastalara yapılır. Kalıtsal olarak ve tabi ki zaman bulamadığımdan dolayı ilgilenmediğim için dişlerim dolgu yapılamayacak kadar çürümeye başladı. Ancak kökleri oldukça sağlam yani köke kadar gitmeyen bir sorun ile karşı karşıyayım. Tabi arada çekilmiş olan dişlerimde var. Artık kaplama diş yapılma zamanının geldiğini düşünerek araştırmalara başladığımı söylemiştim.

İlk olarak randevu alarak doktora gidiyorsunuz. Bende öyle yaptım ve bütün dişlerim kontrol edildi. 3 boyutlu diş röntgenim çekildi. Doktorumla karşılıklı yapmış olduğum inceleme ile birlikte 20’lik dişim dahil olmak üzere tamamen çürümüş olan 4 dişim çekildi. Ardından kurtarılabilecek olan çürük dişlerime dolgu yapıldı. Maalesef üst kısımda bulunan dişlerim oldukça kötü ve 4 dişim yok. ilk olarak üst damağımın macun kıvamında bir madde ile ölçüsü alındı. Alınan bu ölçü ve dişlerimde yapılan son kontrollerin ardından şimdi sıra dişlerin şekillendirilmesine geldi. Zirkonyum diş kaplamanın yapılabilmesi için gerekli görülen dişlerim yontulacak. Ardından zirkonyum dişler alınan ölçümler doğrultusunda şekillendirilecek. Son olarak ise özel bir yöntem ile takılacak. Henüz tedavim bitmedi. Bittikten sonra dişlerimin eski ve yeni halini sizlerle paylaşacağım. Farkı görünce oldukça şaşıracaksınız.

Bu arada hatırlatmakta fayda var. Zirkonyum diş kaplama yaptırmadan önce dişlerimde çarpıklıklarda bulunmaktaydı. Gerek yontulma işleminde gösterilen özen gerekse de zirkonyum dişin yapılma aşamalarında bu sorunumdan da kurtulacağım.

Not: Hemen aşağıda bulunan yorum alanından aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz. Bilgi dağarcığım ve doktoruma danışarak aklınıza takılan bütün soruları cevaplamaya çalışacağım. Bununla birlikte tedavi devam ederken öğrendiklerimi de buraya yazacağım.

İlgili Yazılar


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. 12 tane dişimi zirkonyum kaplama yaptırıyorum ve 1,5 ay oldu hala bitmedi sizin ne kadar sürede bitti işlem merak ettim hayatım felç oldu resmen yaptıracaklara tavsiye süreyi iyice öğrenin sürümcede bırakmayın sakın bir daha dişçiye gitmek mi asla dişlerinize iyi bakın.

 2. Merhaba ust on dislerim 32 yaşındayım sut disimi yeni cektirdim ve dislerim yamuk om dişler iki tane sağ bi tane sol tarafta zirkonyum kaplama olur mu dış teli için geç kaldigimi soledi doktorlar biri curuk gideri oynuyor duser yani mantıklı olan zirkonyum kaplama mi bide 2018 fiyat iki diş için ne derler bilginiz varmı fiyatlardan teşekkür ler simdiden

 3. Merhaba yaşım 20 dişlerim çok kötü değil ama dişlerimde diş mine aşınması var yani dişlerimde girinti çıkıntılı yüzeyi var alt dişlerimde u şeklinde beyazlama acaba ön 20 dişime zirkonyum yaptırsam kaç sene kullanabilirim

 4. Merhaba öncelikli bu bilgiyi paylaştığımız için teşekürler bende dış primleri yaşıyorum on dişlerim biri kırıldı diğer 4 tanesi dibe doğru çürümüş dediler kestirip mi? Yoksa cektiripmi ? Zikrin kaplama yapım sizce hangisi iyi olur bilgi verirseniz çok sevinirim teşekürler.

 5. Serhat Bey.. Karar aşamasındayken makalenize rastladım.. Ve makalenizle birlikte kararım kesin Zirkonium oldu.. Çok ama çok teşekkürler.. Ki en önemli konuyu atlamışsın.. Acı var mı acı .. Beni en çok geren işlem.. . Dişler kesilecek miş …. Öncesi sonrası fotoğrafınızı bulamadım?

 6. Merhabalar..
  Makale için teşekkürler..
  İlk zirkonyum kamplaşmayı 2008 yılında istanbul’da ysptırmıştım ve çok pahalı idi..
  Sonra implant uyhulaması getekti ve didimdeyim büyük bir diş kliniğimde tedavi oldum.. 2016 yılında diş başına 350tl ödedim.. avro bazında 80€ gibi bir rakam idi.. şimdi 2018’de de avro bazında yine 80..
  İki sene önce bi diş için 800-1000 tl çook pahalı bir rakam.. avrupa kanallarına reklam veren diş hadtanelerinde de rakamlar 100€ en çok..

 7. Merhaba Benim kızımın üst ön 2 dişi kırıldı.kanal tedavisi ile kırık yerlerede dolgu yapıldı. Ama zamanla sarardı.zirkonyum yapılabilirmi. Bu arada 12 yaşında kızım

 8. Üst köpek dişim ve yanında ki dişim egri tel taktırmak istemiyorum zirkonyum ile duzeltilebilir mi

 9. S.Aleyküm Abi ben 17 yaşındayım hemen hemen bütün dişlerimi kaybetmiş durumdayım yeni bir gülüş için 🙂 ne yapmam gerekiyor iyi günler dilerim

 10. Ben üst ön dişime köprülü porselen yaptırdım hiç memlun kalmadım bu sökülüp zirkonyuma çevrilirmi 8 ünite diş kaç liraya malolur mail yollarsanız sevinirim birde unutmadan ne kadar zaman alır yapımı

 11. Merhaba üst ön iki dişimin arasında boşluk var, hangi yöntemle kapatılması doğru olur ve fiyat aralığı konusunda bilgilendirebilir misiniz, teşekkürler.

  1. Yasemin Hanım merhaba;
   Bu yöntem uygulanabilir ama tabii net bilgiyi uzman bir ortodontist verebilir.
   Selamlar.

 12. Merhaba, üst damakta protez var orta dişler kendimin, ortada ki dişlere kaplama ile tutturulmuştu ptotez. Bu kaplamalarda artık çirkin görünüyor. Protezsiz bi çözüm mümkün mü değiştirmek istesem?

 13. Merhabalar ;

  Üst çenemde 4 dişim çarpık olduğu için bir istanbul da bir doktordan fiyat aldım doktor bana 6 diş (sanırım azı dişlerini de dahil etti) zirkonyum olacak şekilde 6500 tl fiyat verdi bir de kanal tedavisi yapacağını söyledi acaba fiyat nasıldır.

  Metal destekli istersen 3400 e yaparım dedi

  1. İsmail Bey merhaba;
   Maalesef güncel fiyat konusu hakkında detaylı bilgim bulunmamakta.
   Selamlar.

 14. Serhat Bey herkes reklam için yapmayacağını bırakmamış sen tecrübelerini anlatmışsın. Bunun için çok teşekkür ederim sana. Öğrenmek istediğim herşeyi makalen ile öğrendim hakkını helal et. Bu tarz paylaşımlar yapmaya da lütfen devam et seni biraz araştırdım çok iyi bir insansın.

  1. Buse Hanım merhaba;
   Sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Değerli yorumunuz içinde de çok teşekkür ederim.
   Selamlar.

 15. Merhaba, benim de bir sorum vardi.. Benim üst ön 2 disimin arasinda bir çürüklük var bunun icin zirkonyum onerilir mi acaba

 16. Merhaba efendim.Bende dislerimi zirkonyum yaptiracagim.2 sorum olacak size.1.yapilacak olan zorkonyum disler yapistirma yontemi ile yapiliyor zamabla dusme ihtimali varmidir.2.ozel demi yaltirilmali devlettemi.bilindigi bigi artik devlet hastanelerindese zirkonyum yapiliyor

 17. Merhabalar ; benim ön ve arka dişlerimde hem dolgu hemde kanal tedavisi uygulandı zirkonyum tedavisini yaptırmayı düşünüyorum fakat arka dişimde ki kanal tedavisine zarar verir mi?

 18. Keşke herkes bu denli doğru ve geniş içerikli bilgi verse. Yazınızdan çok faydalandım. Teşekkür ederim. Tam da diş yaptıracağım sırada karşıma çıktınız.

  1. Merhaba Hande Hanım;
   Değerli yorumunuz için teşekkürler. Sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
   Selamlar.

 19. Merhaba ben bir sey sormak istiyorum benm iki disim cekildi bende zirkonyum tedavisi uygulamak istiyorum ve butun dislerime uygulamak istiyorum acaba fiyat 1000 lira uzerine de cikarmi

 20. Ankarada önerebileceğiniz yer ve Dr var mı acaba 6 dış kaplama var zirkonyuma çevirmek istiyorum

 21. selam bütün dişimi zirkonyum yapabiliyor muyum eyer yapılıyorsa kaç TL tutar

 22. Serhat bey yazınızdan çok faydalandım. Teşekkür ederim. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya ya gittim. benim yıllardır kanayan diş etlerimi tedavi etti. Diş etlerim düzeldi ve tabi diş kaplamam da yapıldı. sizin de katkınız ile doktorumu bulmuş oldum. Samimi ve güvenilir yazınız, tavsiyeniz için teşekkür ederim.

 23. Merhaba. Benim üst ön iki dişim geriye doğru. Ortodonti tedavisi oldum fakat bir sonuç alamadım. Zirkonyum kaplama yaptırmayı düşünüyorum. Sadece 2 diş kaplama yapılsa olur mu yoksa 4 dişi de mi yapmak gerekir sizce?

 24. Merhaba hocam,şimdi ben şu an için normal bi kaplama yapsam,daha sonra istersem zirkonyum kaplama yapabilir miyim, bi sorun olur mu normal bi kaplamadan sonra yani belli bir zamandan sonra zirkonyum kaplama yapmak mümkün müdür?

  1. Murat Bey merhaba;
   Bildiğim kadarı ile yaptırmak mümkün ama o süreçte normal kaplama dişinize ya da diş etinize zarar verir mi süreç nasıl işler bilmiyorum. Uzman bir doktor ile görüşmekte fayda var bu konuyu.
   Selamlar.

 25. Merhaba serhat bey bu tedavide yaş aralığı nedir acaba ben 19 yasindayim yaani 20lik dis cikarmadim daha nasil olur bi bilginiz varmi? Tesekkurler

  1. Şeyma Hanım merhaba;
   Sizlere de uygulanabilir diye düşünüyorum ama tabii ki en iyi bilgiyi muayene olacağınız diş hekimi ya da ortodontistler verebilir.
   Selamlar.

 26. Selamlar ben Balıkesir yada civarında zirkonyum kaplama yaptirmak istiyorum. Bildigìniz bir Doktor varmi?

  1. Hüseyin Bey merhaba;
   Maalesef Balıkesir’de tanıdığım bir doktor bulunmamaktadır.
   Selamlar.

 27. Merhaba Serhat Bey,
  Kaplamalarla ilgilide çok bir bilgim yoktu yazınızı görene kadar öncelikle çok açıklayıcı ve faydalı bir paylaşım olmuş teşekkür ederim öncelikle. Düğünüm öncesinde dişlerimin çirkin olduğu ve iki dişim eksik olduğu için estetik kaygımdan dolayı yaptırmak istiyorum (fakat inanılmaz korkuyorum). İstanbul Anadolu yakasında Tuzla, Pendik, Kartal çevresinde tavsiye edebileceğiniz bir doktor var mıdır acaba.
  Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Burcu Hanım merhaba;
   Maalesef Avrupa yakasında bu konu hakkında tecrübesi olan bir diş hekimi tanıdığım bulunmamaktadır.
   Selamlar.

 28. İyi bayramlar ben yorumları okurken Küçükçekmece’de bir hocamızın bu zirkonyum yaptığını okudum tam olarak nerede olduğunu öğrenebilir miyim ve ortalama 800 -1000 arası dediğiniz fiyatlar tüm diş için mi

 29. Reis tüm dişlerime zirkonyum yaptirmak istesem ortalama kac para ödemem gerekir bilgin varmi teşekkürler

  1. Yusuf Bey merhaba;
   Maalesef yam olarak bir rakam veremeyeceğim lütfen kusuruma bakmayın.
   Selamlar.

 30. Merhaba,
  Ankara’da iyi ve güvenebileceğim bir klinikte zirkonyum diş kaplama veya cam-seramik diş kaplama yaptırmak istiyorum. Bu konuda iki kaplama arasında karar vermem için bir tavsiye de bulunabilir misiniz ? ikisinin de artı ve eksileri nelerdir ? fiyatları konusunda nasıl bir aralık verebiliriz. yaklaşık 3 tane dolgu ve 4 tane kaplama yaptıracağım. Zirkonyum mu cam-seramik mi ?

  1. Merhaba Olgun Bey;
   Aslında aralarındaki farkları makale içeriğinde belirtmiştim. Hem dayanıklılık hem de görüntü konusunda zirkonyumu tavsiye edebilirim.
   Selamlar.

 31. Serhat abi tavsiyenle gittim ve mükemmel bir insanla tanıştım. Çürük iki dişimin tedavisi yapıldı 2 hafta sonra damak iyileşince zirkonyum diş kaplamaya geçeceğim. Sonuçlarını Şen’le paylaşacağım:)

  1. Onur kardeşim merhaba;
   Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Tedavi öncesi ve sonrası fotoğraflarını beklerim.
   Selamlar.

 32. Zirkonyum diş yaptırmaya karar verdim. Avcılar’da yaşıyorum. Şeffaf plaklar hakkında araştırma yaparken sizin diğer makalenizi de okudum. Konu hakkındaki tecrübelerinizi biliyorum ve herkese yardımcı olduğunuzu gördüm. Dr. Sertaç Kızılkaya’ya gitmek istiyorum. Tavsiye eder misiniz ?

  1. Pelin Hanım merhaba;
   Kesinlikle tavsiye ederim. Zirkonyum Diş Kaplama hakkında oldukça tecrübeli bir doktordur. İnternet sitesi drsertac.com. Ziyaret edebilirsiniz detaylı bilgi sahibi olabilmek için.
   Selamlar.

  1. Kenan Bey merhaba;
   2017 yılında zirkonyum diş kaplama fiyatı adet başına 800 TL ile 1100 TL arasında değişiklik gösteriyor son edinmiş olduğum bilgilere göre.
   Selamlar.

 33. Serhat bey yanda 4 diş yok ve alt damakta sallanan dişlerim var kısaca alt damakta komple zirkonyum diş uygulanabilir mı?

  1. Merhaba Osman Bey;
   Tabi ki alt damağa da tamamen zirkonyum diş uygulanabilir.
   Selamlar.

  1. Sevinç Hanım merhaba;
   Zirkonyum diş kaplama tedavi sonrasında dişlerinizin tam olarak yerine oturması aşamasında ufak sızılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 1 hafta kadar sürebilir. tabi bünyeden bünyeye de değişiklik gösterebilir.
   Selamlar.

 34. Ah be kardeşim bu yazını keşke porselen diş yaptırmadan önce yazsaydın. Kesinlikle ağrı konusuna takılıyorum. Ya porselen yaptırdığım yer bu işin ehli değildi ya da benim dişlerim kabul etmedi içindeki metali. Neler çektiğimi bir bilsen anlatamam. Zirkonyum üzerine araştırmalarım devam edecek ve bahsettiğin gibi yaptıranlar hep memnun. Bu arada şuna da kesinlikle katılıyorum ışıklı ortamlarda fotoğraf çekilince dişlerin ortası koyu renkte görünüyor:)

  1. Merhaba Bir Kullanıcı;
   Değerli yorumunuz ve makaleme katkınız için sizlere teşekkür ederim. Bahsetmiş olduğunuz gibi porselen diş taktıranlar maalesef bu tarz sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyor.
   Selamlar.

 35. İstanbul Avrupa yakasında zirkonyum diş kaplama yapan bir diş hekimi tanıdığınız var mı acaba

  1. İbrahim Bey merhaba;
   Avrupa yakasında, Küçükcekmece’de Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya bu tedaviyi yöntemini uygulamaktadır. Aynı zamanda kendisi benimde diş hekimimdir.
   Selamlar.

 36. Kardeşim o kadar yazı okudum gerçeği sadece bu makalede buldum. Ellerine sağlık sayende çok bilgilendim ve yazılarının takipçisiyim artık. Zirkonyum diş yaptırmadan önceki ve sonraki fotoğraflarını merakla bekliyorum. Hep böyle güzel bilgiler paylaşman dileğiyle.

  1. Özgür Bey merhaba;
   Bu değerli yorumu yazmanız gerçekten beni çok memnun etti. Sizleri bu konu hakkında bilgilendirebildiysem ne mutlu bana. Benden önce tedavisi biten ve oldukça memnun kalan bir arkadaşım fotoğraflarını e-posta ile atacaktı bana ama henüz atmadı. Büyük ihtimal iş yoğunluğundandır. O attığında ve benim tedavim bittiğinde kesinlikle paylaşacağım.
   Selamlar.

 37. Serhat bey 2 çürük dolgu ve 5 dişimi zirkonyum yaptırmak istiyorum. Tahmininizce kaç ay sürer. Teşekkürler.

  1. Doğan Bey merhaba;
   Aylarca sürecek bir tedavi değil. 2 dolgu ilk gittiğiniz tedavi de yapılır. Tabi diş ölçüleriniz alınır ve ardından zirkonyum dişlerinizin yapılmaya başlar. 1 hafta sonrada zirkonyum dişleriniz takılır. Maksimum 2 hafta süre diye düşünüyorum.
   Selamlar.

 38. Serhat Bey öncelikle yeni bir bilgilendirici yazı için sizlere çok teşekkür ederim. Benim sağ alt ve sol altta 2 dişim çocukluğuman beri gelişmemiş. Arada bayağı boşluk var. Ortodonti tedavisi düşünüyordum ama uzun yıllar alacağını öğrenince vazgeçtim. İmplantta yapılamıyor. Bu tedavi yapma imkanı var mı

  1. Serdar Bey merhaba;
   Ne demek rica ederim, yine bir hayat tecrübemi anlattığım bir makalemdir. Aslında öyle bir durumunuz çok sevdiğim ve beni bu uygulamaya yönlendiren insanla neredeyse aynı durumda. Onunda doğuştan 2 dişi oluşmamıştı ya da ilk çıkan dişlerden sonra ikincileri maalesfe çıkmamıştı. Zirkonyum diş tedavisi oldu kendisi benden önce. Şöyle bir şey yapılıyor. Dişinin olmadığı yerin sol ve sağ tarafındaki dişlere bu tedavi yöntemi uygulanıyor ve ardından köprüleme ile yeni bir diş daha yapılıyor. Ben öncesi ve sonrası fotoğrafını e-posta adresine göndereceğim.
   Selamlar.

  1. Çağkan kardeşim merhaba;
   Ankara’da önerebileceğim bir doktor bulunmamakta. Ancak yolum başkente düşerse mutlaka araştırmasını yaparım. Tabi tam olarak nerede oturduğunu da yazarsan bana eğer burada tedavi olduğum diş hekimimden de bilgi alabilirim. Tabi diğer diş hekimleri de bu makale aracılığı ile sana ulaşabilirler.
   Selamlar.

  1. Mehmet Bey merhaba;
   Zirkonyum diş uygulamasını yaptırdığım doktorumun ismi Sertaç Kızılkaya. Kendisinin kliniği İstanbul’da. drsertac.com internet sitesi. Tedavi hakkında bilgi almak isterseniz 02126616979 numaralı telefonu arayabilirsiniz.
   Selamalr.

  1. Tuğçe Hanım merhaba;
   Aslında makale içerisinde detaylı bir şekilde bahsettim ama tabi ki yorumunuzu da cevaplamak istiyorum. Bazı noktaları atlamış olabilirsiniz. Aklıma gelen önemli detayları maddeler halinde sıralamak istiyorum.
   1. Zirkonyum dişler estetik açıdan bakıldığında gerçek dişten ayırt edilemezler. Porselen dişlerin ise içim metal kaplama olduğundan dolayı özellikle ışıklı alanlarda koyu bir görünüme sebep olurlar.
   2. Zirkonyum dişler basınca, sıcaklığa, darbeye (örneğin ağızda sert bir cismin çiğnenmesi) daha dayanıklıdırlar.
   3. Porselen diş kaplamada bir süre sonra damağa yakın alanlarda siyah bir görünüm oluşur. Bu görünümün oluşma sebebi ise iç kısmın metal olmasından kaynaklanmaktadır.
   4. Metale alerjiniz var ise proselen diş zamanla rahatsızlık verecektir. Tabi bütün metallerde olduğu gibi porselen diş içerisinde bulunan metal hava ve su ile temasa geçtiği için zamanla korozyona uğrayabilir.
   5. Zirkonyum diş ile porselen diş arasında ağırlık farkı bulunmaktadır. Yani porselen diş takıldığında normal diş ağırlığınızdan daha fazladır.
   Zirkonyum diş kaplamanın avantajlarını aklıma geldikçe bu yorum aracılığı ile paylaşacağım.
   Selamlar.

 39. Serhat Bey 2017’de fiyatlar değişir mi sizce. Malum dolar arttı ve bildiğim kadarı ile zirkonyum yurt dışından getirtiliyor.

  1. Erkmen Bey merhaba;
   Dediğiniz gibi ham madde yurt dışından getiriliyor. Bu sebeple zirkonyum diş fiyatlarının 2017’de biraz artacağını söylemek mümkün olabilir.
   Selamlar.

 40. Zirkonyum dişlerle ilgili amatör ama bir o kadar da doğruları söyleyen bir makale olmuş. Bu konuda sizlere yardımcı olmayı isterim. E-posta göndermeniz yeterli.

  1. Ahmet Bey merhaba;
   Öncelikle değerli görüşünüz için sizlere çok teşekkür ederim. Zirkonyum diş kaplama yaptırmak isteyen kullanıcılar tarafından bir çok soru sorulmaktadır. Dilerseniz yazıma abone olarak bu soruları cevaplayabilirsiniz. Bende sizlere zaman zaman takıldığım konularda e-posta yolu ile sorular sorabilirim. Tekrar teşekkür ederim bu ince hareketiniz için.
   Selamlar.

  1. Tahir Bey merhaba;
   Yakın zamanda ben iyi bir örnek olacağım aslında:) Ama o kadar bekletmem sizleri. Bu hafta sonu tedavi devamı için tekrar gideceğim doktoruma. Kendisinden isterim. Paylaşmamı kabul ederse tabi ki memnuniyetle burada paylaşırım.
   Selamlar.

 41. Serhat abi selam. Nasılsın umarım iyisindir. Şeffaf plak tedavim 2 ay önce öncelikle teşekkür ederim. Bugün de bu makaleni okudum abi. 3 tane dişim için düşünüyorum. Yaşım daha 21. Birde porselen diş var dediğin gibi. Ne dersin düşünceni almak istiyorum.

  1. Merhaba Enes kardeşim;
   Teşekkür ederim iyiyim. Umarım sende iyisindir. Öncelikle bir doktora görün. Henüz yaşın genç. Dolgu ile kurtarılabilir dişlerin. Ama kaplama yapılmasına karar verilir ise kesinlikle zirkonyumu tavsiye ederim.
   Selamlar.

 42. Üstte 5 dişim yok. Sanırım 3 tanesinin daha kaplama yapılması gerekiyor. 9 dişe birden bu uygulama yapılabiliyor mu biliyor musunuz ?

  1. Merhaba Yonca Hanım;
   Tabi yapılabiliyor. Hemen hemen bende aynı durumdayım. Olmayan dişlere yapılabiliyorsa implant ile diş takılabiliyor ya da köprü yöntemi kullanılabiliyor.
   Selamlar.

  1. Erdi Bey günaydın;
   Ortalama 1600 TL ile 2000 TL arasında değişecektir diye düşünüyorum. Ama tabi net bir bilgi alınabilmesi için diş hekiminizin sizi muayene etmesi gerekmektedir.
   Selamlar.

 43. Serhat Bey bir diş hekimi ve yazılarınızı takip eden biri olarak sizleri gerçekten çok tebrik ederim. Bu konu ile ilgili olmayan bir makalenizde size abone olmuştum. Makaleniz gelince mailime gerçekten çok mutlu oldum sektörümüz hakkında yazmanıza. Sorulan sorulara elimden geldiğince yardımcı olacağım.

  1. Mehmet Bey merhaba;
   Değerli yorumunuz ve bununla birlikte şimdiden yardımlarınız için sizlere çok teşekkür ederim.
   Selamlar.

   1. Merhaba benim sorum üst dişlerle alt ďişlerde çarpraşiklık var ve altaki çene biraz daha geride zirkonyumla kapanir mi acaba

    1. Tahir Bey merhaba;
     Zirkonyum değil de diş teli ya da şeffaf plak tedavisi olabilir ama tabii en net bilgiyi sizlere ortodontistler verecektir.
     Selamlar.

Son Yazılanlar

UZEM

Ulusal zehir danışma merkezi Ulusal zehir danışma merkezi'nin kısaltması UZEM'dir. UZEM UZEM yani ulusal zehir danışma merkezi destek hattının numarası...

BEKO’nun açılımı nedir?

Beko'nun açılımı Bekonun açılımı: Bejerano ile KOÇ Holding'in kurmak istediği ortaklık sonucu, her iki şirketin, baş iki harflerinin birleşimi. BEKO'nun...

Samsung telefonlarda uygulama nasıl gizlenir

Samsung uygulama gizleme Samsung akıllı telefonlarda uygulama nasıl gizlenir bu makalemde detaylı bir şekilde anlatmaya çalışıyorum. Ayarlar bölümüne tıklıyoruzArama kısmına...

Uçak kaç km hızla kalkar?

Uçak kaç km hızlar kalkar? Uçaklar 240-285 km/sa hızla kalkarlar. https://youtu.be/aeiMLVQCRZc Uçak kalkış anı Uçaklar ne kadar hızla gider? Uçaklar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ne zaman kuruldu?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ne zaman kuruldu? Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Meteoroloji İşleri Umum Müdürlüğü adı ile 10 Şubat 1937 tarihinde...

Ziraat Bankası ATM’den trafik cezası ödeme

Ziraat Bankası ATM'den trafik cezası ödeme Ziraat Bankası ATM'den trafik cezası ödeme istiyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videodaki adımları...

Kara kaş gözlerin elmas şarkısının sözlerini kim yazdı?

O şarkının sözleri kime ait? Motosikletimi çok dikkatli kullanırım normalde. Ama o gün son seste açtığım kulaklığımda çalan şarkının sözlerine...

Resmi hizmete mahsustur ne demek

3 kural ihlali Saatte 70 km/s hız kuralına uymadı. Kırmızı ışıkta geçti. Yayaya yol vermedi. 3 kural ihlalini görmeme sebep...