Öne Çıkan Snippetlar (Featured Snippets)

Google’da herhangi bir arama yaptığınız ya da Google’a herhangi bir soru sorduğunuzda, ilk sırada çıkan doğal sonucun, zaman zaman açıklamalı bir şekilde çıktığını gözlemlemeye başlamıştık. Son zamanlarda ise sıkça ve farklı özelliklerde ve daha büyük alanlarda bizlere sunulan bloklar ile karşı karşıya kalmaktayız.

Featured Snippets (Öne Çıkan Snippet’lar)

İlk paragrafta tanımını yapmaya çalıştığım bu alanın adı ise “Fetured Snippet”. Türkçe karşılığı ise Google’un tabiri ile “Öne Çıkan Snippet”. Gelin isterseniz bu tanımı bir de Google’dan öğrenelim.

Bir kullanıcı Google Arama’da bir soru sorduğunda, arama sonuçları sayfasının üst kısmında, öne çıkan snippet adlı özel bir blok içinde arama sonucunu gösterebiliriz. Bu öne çıkan snippet bloğu, ilgili sayfadan alınan yanıtın bir özeti ile sayfanın bir bağlantısını, başlığını ve URL’sini içerir. Öne çıkan snippet, sayfada şu şekilde görünebilir.

Kaynak: Search Console Yardım

Öne Çıkan Snippetlar (Featured Snippets)
Öne Çıkan Snippetlar (Featured Snippets)

Öne Çıkan Snippet’ları İşaretlemek Mümkün Mü ?

Yukarıdaki görseli incelediğinizde sizlerde bütün aramalarınızda bu tarz açıklamalı özel bir blok ile çıkmayı ve nasıl yapıldığını öğrenmek isteyeceksinizdir. Bir SEO uzmanı olarak bende istemekteyim ve konu hakkında bütün araştırmaları yaptım. Bu araştırmalar sonucu gerek kendi sitelerimde, gerek firma sitelerimde gerekse de çok sevdiğim insanların sitelerinde bir kaç test yaptım. Hemen aşağıdaki iki paragraftan sonra nelere dikkat ettiğimi paylaşacağım.

Açık olayım ilk düşüncem koyulacak bir kod aracılığı ile bu şekilde Google’da listelenenebileceğim olmuştu. Örnek olarak Google’da yıldızlı bir şekilde listelenmek istiyorsanız, kullanıcıların yıldız verebileceği bir yazılım geliştirir ya da hazır altyapı kullanıyorsanız (örneğin wordpress) bir eklenti kullanırsınız. Sitenize giren kullanıcı ya da müşterilerinizin oylaması sonucu yıldızlı bir şekilde listelenmeye başlarsınız. Ancak araştırmalarım devam ettikçe böyle bir durumun mümkün olmadığını öğrendim. Yani sayfanızdaki herhangi bir kod ya da eklenti ile öne çıkan snippet olarak görüntülenemez siteleriniz. Hemen Google’dan bir alıntılama daha yapalım.

Sayfamı öne çıkan snippet olarak nasıl işaretleyebilirim?

Bunu siz yapamazsınız. Bir sayfada, kullanıcının sorduğu sorunun olası yanıtının bulunduğunu Google programla belirler ve sonucu öne çıkan snippet olarak görüntüler.

Kaynak: Search Console Yardım

Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra kesinlikle umutsuzluğa düşmeyin. Herhangi bir kod yardımı ya da eklenti ile sitenizin arama sonuçlarında öne çıkan snippet olarak görüntülenmesini sağlayamazsınız belki ama bu tarz sonuçlar için sitenizdeki makale, ürün, video paylaşım sitelerindeki videolarınız veya benzeri sayfalara ufak dokunuşlar yapabilirsiniz. Ben neler yaptığımı hemen sizlerle paylaşayım.

 • Video Testlerim

İlk aklıma gelen Youtube, İzlesene ve benzeri sitelerde yer alan videolarımı değiştirmek ya da tanıdıklarımın videoları değiştirmesini istemek oldu. Burada yanlış anlaşılmadan hemen hangi kısımların değiştirildiğini söyleyeyim. Youtube’a bir video eklediğinizde sizlerden başlık, açıklama ve etiket girilmesi istenir. İşte değişiklik yaptığım alanlar bu kısımlar. Örnek olarak sıra ile video başlık, açıklama ve etiketleri aşağıdaki gibiydi.

Dikkat: Örneğim uzmanlığıma yakın olsun diye tamamen temsili olarak gerçekleştirilmiştir.

Başlık: On Page SEO Çalışması

Açıklama: On Page SEO çalışmasında en önemli olan konular internet sitenizin hızı, tasarımın mobil uyumlu (responsive) olması ve aynı zamanda…

Etiketler: seo, seo çalışması….

Yukarıda bulunan özellikteki videom veya benzeri videolarım öne çıkan snippet olarak görünmemekteydi. Bende sırası ile başlık, açıklama ve etiketler kısmında bazı değişiklikler yaptım. Hemen aşağıda olduğu gibi.

Başlık: On Page SEO Çalışması Nasıl Yapılır

Açıklama: On Page SEO çalışması nasıl yapılır bu videom aracılığı ile detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Özellikle On Page çalışmasında en önemli konular olan web sitenizin hızı, tasarımın mobil uyumlu (responsive) olması ve duyarlı web tasarım özelliği üzerine durulması gibi konulardan bahsettim….

Etiketler: seo, seo çalışması, seo çalışması nasıl yapılır, arama motoru optimizasyonu…

Vdieonun ayrı bir şekilde öne çıkan snippetlarda listelenen ve yakından takip ettiğim bir sitenin soru cevap karşılığında kendi sitesinde yapmış olduğu çalışmayı ya paylaşamadan geçemeyeceğim. Aşağıdaki aramada seo nedir sorunu Google’a sordum. Öne çıkan snippetda Seo Hocası SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? başlıklı makalesinde bu konuyu tüm detayları ile birlikte anlatmış. Ve tabi ki yıllarını SEO’ya veren bir firma en sırada bahsetmiş olduğumuz şekilde yer almayı başarmış.

Öne Çıkan Snippet Görüntüsü 1
Öne Çıkan Snippet Görüntüsü 1

Aslında yaptığım şey oldukça basitti. On Page SEO kelimesinde kullanıcıların en çok sormuş oldukları soruyu buldum. Bu sayede hem On Page SEO kelimesi yazıldığında hem de On Page SEO Nasıl Yapılır kelimesi yazıldığında öne çıkan snippetlar arasında yer almaya başladım. Videolarda dikkat ettiğim şey öne çıkmak istediğim kelimeler ile ilgili en çok sorulan soruları bulup videomun başlık, açıklama ve etiket kısmını ona özgü bir şekilde düzenlemekti kısacası.

 • E-ticaret sitesi testlerim

Yaptığım aramalarda öne çıkan snippetların arasında e-ticaret siteleri ile sıkça karşılaşmaya başladım. Bu sitelerde en çok dikkat ettiğim konu fiyat listesini bir sayfada vermeleriydi. Nasıl bu tarz sonuçlar ile karşılaştığıma gelince. Çok sevdiğim bri kardeşim iPhone 6 Plus cep telefonunun ekranını kırdı. Beni arayınca onu çok sevdiğim bir abiye yönlendirdim. O ara internette de ilgili sektör aratmaları yaparken aşağıdaki sonuç ile karşılaştım.

Öne Çıkan Snippet Görüntüsü 2
Öne Çıkan Snippet Görüntüsü 2

Video denemelerinden sonra hemen tanıdığım bir kaç e-ticaret sitesinin bu tarz bir değişikliğe gitmesini istedim. Aynı kategoride olan birden fazla ürün fiyatını tablolar halinde sıralamalarını. Sonuç yine başarı ile sonuçlandı. Bu arada Apple’ın ilgili sayfasında yapılan tabloyu da hemen paylaşmak istiyorum.

iphone-ekran-degisimi-ucretleri

 • Maddeler halinde bilgi veren blog testlerim

Son olarak bu testleri üzerine SEO çalışmaları yaptığım sitelerde uygulamaya başladım. Yaptığım aramalarda maddeler halinde ön çıkan snippetlerın çıktığını görmüştüm. Daha önce yazmış olduğum bir kaç makaleyi düzenlemem yetti. Örnek olarak Google’a e-ticaret sitesi açmak ya da e-ticaret sitesi kurmak kelimelerini yazdığınızda aşağıdaki sonuçlar ile karşı karşıya geldiğinizi göreceksiniz.

Öne Çıkan Snippet Görüntüsü 3
Öne Çıkan Snippet Görüntüsü 3

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler konu başlıklı tarafımca yazılmış olan makaleyi incelediğinizde neler gereklidir sorusunu başlıklar halinde bir bir açıkladığımı göreceksiniz. Bunun sonucu olarak da öne çıkan snippetlar arasında yer almayı başarmış durumdayım.

SONUÇ OLARAK

Sonuç olarak benim için reklamlardan daha değerli olan öne çıkan snippetlar ile kullanıcılara ulaşabilmek için onların tam olarak ne sorduğunu iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Tabi bununla birlikte en çok aratılan kelimeler için hazırlamış olduğunuz video, açıklama ve fiyat bilgilerine. İlk öne çıkan snippet sonucunda kullanıcılar seo nedir ya da seo nasıl yapılır sonucu oldukça fazla aratıldıkları için bu konu hakkında en iyi bilgiyi veren ve tabi sayfa düzenini bu şekilde ayarlayan site ön plana çıkartılmış. Ama açıklamalı bir şekilde karşımıza çıkmış. Videolu bir şekilde çıkma ihtimali de vardı ancak Seo Nedir ya da Seo nasıl yapılır sorularını iyi bir şekilde cevaplayan video olmadığı için en iyi içerik ön plana çıkartıldı.

İkincisi öne çıkan snippetda ise iphone 6 Plus ekran değişimi ya da iPhone 6 cep telefonu ile ilgili en çok ziyaret alan APPLE sitesinin tablolu bir şekilde fiyatlarını paylaşmış olması yeterli oldu. Üçüncü öne çıkan snippetda ise oldukça eski, e-ticaret ile ilgili yüzlerce makaleye sahip olan ve aynı zamanda güncellenen bir içeriğin olması öne çıkan snippet olması için yeterliydi.

Bu konu üzerine bir çok deneme yapacağım ve yeni gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

İlgili Yazılar


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Serhat vatandaşlar biz bu olayı çözdük diyorlar. Bir tag oluşturup description giriyorlar taga. ve bunu tag sayfasında listeliyorlar.
  bence bu durum sadece google’a bağlı.
  nice kalitesiz içeriklerim var.. gösterim almış. . hiçbir ayar yapmamış olmama rağmen..
  Problem şu ki, bunu yapan sadece bir bot.. ve botlar aşılabilir.

  1. Kadir Bey merhaba;
   Tabii ki %100 bu durumu çözmek mümkün değil ancak hangi çalışmaların etkili olduğu hakkında fikir yürütebiliyoruz. Özellikle rich snippets olarak çıkan sayfaların sahip olduğu özellikleri takip ederek.
   Selamlar.

  1. Merhaba Okulgerecim;
   Öne Çıkan Snippetlar hakkında sizlere bilgi verebildiysem ne mutlu bana.
   Selamlar,

 2. Merhaba,

  Bu işlemleri yaptığımızda ortalama kaç günde sonuca ulaşabiliriz. Verdiğiniz örneklere uygun şekilde bazı ürünlerimizde deneme yaptık umarım olumlu dönüşler alırız 🙂

  1. Mert Bey merhaba;
   Ben bir çok çalışmamda 1 haftada geri dönüş aldım. Ama algoritmalarını daha detaylı incelemeye devam ediyorum. Makaleyi takipte kalırsanız eğer en sonda yeni güncellemeleri öğrenebilirsiniz.
   Selamlar.

 3. Merhaba,
  Aynı kategoride 60’a yakın ğrünüm var bunlar için ayrı bir sayfa oluşturup oraya tablomu yapmam gerekiyor yoksa her ürünün açıklama kısmınamı bunu yapmam gerekiyor.
  Tablo’dan kastınız dimi?

  1. Şafak Bey merhaba;
   Yok direk table kodları ile yapabilirsiniz. Örneğini aşağıda veriyorum. İlk olarak her üründe değilde ilk sayfada yer alan ürünlerinizde yaparak deneyiniz. Hemen fiyatlandırmanın üzerinde Aşağıdaki örneğe özgü olarak yazıyorum. Güneş Gözlüğü Fiyatlandırması ya da Güneş Gözlüğü Fiyatları yazınız. h2 tagı kullanınız bu yazıda. Hemen altına da 1 cümlelik güneş gözlüğü fiyatlarının aşağıdaki tabloda olduğunu anlatan bir cümle yazınız. Tablodan sonra ise maddeler haline güneş gözlüğü fiyatları hakkında bilgilendirmeler yapınız.

   Ürün Fiyatı Kargo Gönderimi
   Ray-Ban Güneş Gözlüğü 600 TL 1 Gün
   Solaris Güneş Gözlüğü 480 TL 2 Gün

   Selamlar.

   1. Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim hocam,
    Tabloyu mevcut kategorideki ilk sayfada bulunan ürünlerin açıklama kısmınamı eklemem gerekiyor?

    1. Merhaba Şafak Bey;
     Hem ürünün kategorisinde hem de ürün açıklamasında kullanabilirsiniz.
     Selamlar.

 4. Merhabalar,

  Burası yeri değil belki ama iletişim sayfanıza ulaşamadım.

  Seo konusunda hizmet veriyorsanız sizinle temasa geçebilir miyim?

Son Yazılanlar

UZEM

Ulusal zehir danışma merkezi Ulusal zehir danışma merkezi'nin kısaltması UZEM'dir. UZEM UZEM yani ulusal zehir danışma merkezi destek hattının numarası...

BEKO’nun açılımı nedir?

Beko'nun açılımı Bekonun açılımı: Bejerano ile KOÇ Holding'in kurmak istediği ortaklık sonucu, her iki şirketin, baş iki harflerinin birleşimi. BEKO'nun...

Samsung telefonlarda uygulama nasıl gizlenir

Samsung uygulama gizleme Samsung akıllı telefonlarda uygulama nasıl gizlenir bu makalemde detaylı bir şekilde anlatmaya çalışıyorum. Ayarlar bölümüne tıklıyoruzArama kısmına...

Uçak kaç km hızla kalkar?

Uçak kaç km hızlar kalkar? Uçaklar 240-285 km/sa hızla kalkarlar. https://youtu.be/aeiMLVQCRZc Uçak kalkış anı Uçaklar ne kadar hızla gider? Uçaklar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ne zaman kuruldu?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ne zaman kuruldu? Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Meteoroloji İşleri Umum Müdürlüğü adı ile 10 Şubat 1937 tarihinde...

Ziraat Bankası ATM’den trafik cezası ödeme

Ziraat Bankası ATM'den trafik cezası ödeme Ziraat Bankası ATM'den trafik cezası ödeme istiyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videodaki adımları...

Kara kaş gözlerin elmas şarkısının sözlerini kim yazdı?

O şarkının sözleri kime ait? Motosikletimi çok dikkatli kullanırım normalde. Ama o gün son seste açtığım kulaklığımda çalan şarkının sözlerine...

Resmi hizmete mahsustur ne demek

3 kural ihlali Saatte 70 km/s hız kuralına uymadı. Kırmızı ışıkta geçti. Yayaya yol vermedi. 3 kural ihlalini görmeme sebep...