İğde ağacı ne zaman dikilir

İğde ağacı ne zaman dikilir, meyve verir, çiçek açar, budanır, ekilir, kokar gibi sorularınız varsa eğer bu makale sizin için biçilmiş kaftan.

İğde ağacı ne zaman dikilir

Ehliyetimi almadan önce motosikletimi aldım. İş yerime de arka sokaklardan gidiyordum hep. Bu süreç yaklaşık 2 ay sürdü. Yanlış olmasın ama Nisan ayının ortalarıydı. İş yerine giderken o arka sokaklarda bir trafik çevirmesine doğru yaklaştığımı fark ettim. Geri dönme imkanım yoktu. 3-4 motosikletliyi çevirmiş olan trafik polisi de gel gel işareti yapıyordu tüm araçlara. Hemen kenara çektim. İndim motosikletten. Yan tarafta ağaç diken belediye görevlilerinin yanına gittim. Abi ne dikiyorsunuz diye sordum. İğde ağacı dedi. İğde ağacı ne zaman dikilir abi diye sordum. Ocak, şubat, mart, nisan fark etmez dedi.

Gel gel yapan trafik polisi ile göz göz geldim. Bize doğru yaklaşıyordu. Motosikletimin başına kadar geldi. Ehliyet ve ruhsat dedi. Al abi anahtarı koltuk altında dedim. Bir elim iğde fidanını tutuyor bir elim ise titrerken anahtarı uzatıyor. Ne yapıyorsunuz burada diye sordu. Abi iğde ağacının dikilme vakti geçiyor dedim. Son fideleri yetiştiriyoruz.

İğde ağacı ne zaman dikilir diye sordu. Niğde’de aralık ayında ekmeye başlarız ama burası İstanbul Nisan’a kadar yolu var komiserim dedim. O kelime hoşuna gitti. Kolay deyip evraklarıma bakmadan ayrıldı yanımdan.

İğde ağacı ne zaman meyve verir

Bu makaleyi yazan kişi o gün tam 4 saat boyunca iğde ağacı dikti. Motosiklete binemiyorum. İşe gidemiyorum. Kısa günün karı diyerek iğde ağacı hakkında her şeyi öğreniyorum değerli belediye çalışanı abilerimden.

İlk sorumu dün gibi hatırlıyorum. İğde ağacı ne zaman meyve verir?

Buralarda ekim ama bizim iç anadoluda eylül cevabını verdi.

İğde ağacı ne zaman çiçek açar

Biz bunları ekiyoruz abi ama iğde ağacı ne zaman çiçek açar soruma seneye cevabını aldım. Bazıları şansımıza bu ay sonuna doğru çikeklenir. Hatta yıl sonuna doğru meyvesini bile alabiliriz dedi.

İğde ağacı ne zaman budanır

İğdeyi ektiğimiz yerlerde binalar vardı. İllaki budanması gerekiyordu büyüyünce. Peki abi iğde ağacı ne zaman budanır sorumu çok düşündü her şeye bir cevabı olan abimiz. Memlekette olsam Haziran ayı derdim ama burası Temmuz’a aksar.

İğde ağacı ne zaman kokar

İğde ağacı çiçeklenmeye başladıktan sonra kokmaya başlar cevabını iğde ağacı ne zaman kokar sorumdan sonra gülücükler arasında aldım.

Elini kokla bakalım dedi abimiz. İçime çektim iğdenin yeni çıkmış çiçeklerini. Gözüme telefonun ekranındaki ay takıldı. Nisan.

İğde ağacı

Yine bir iğde ağacının yanından geçiyorum. Kışın ortası. Şaşırmış olgunlaşma zamanını. Hafif sararmış. 3 tane koparıyorum dalından. Ağzımda çiğnerken zeytin boylumu mayhoş bir tat. Çekirdeklerini savuruyorum etrafa. Belki de bilmeden geleceğimiz için bir yeşillik dikiyorum.

8 sene sonra

Finlandiya dönüşü geldi aklıma geldi diktiğimiz iğde ağaçları. 8 sene sonra. Motosikletimi alır almaz gittim. Hiç biri yerinde yoktu. Etraftaki bütün esnaflara sordum. Burada iğde ağaçları vardı ne oldu onlara diye. Hiç biri bilmiyordu. O ağaçlara ne olduğunu da bulamadım.

Saat sabahın 5’i. WhatsApp’tan gelen bir mesaj ile uyandım. Çok sevdiğim bir dostum bir internet sitesinin bağlantısını göndermiş. Uyku sersemi okuduğum o yazıda ertesi gün aklımda kalan; Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’da iğde ağacını araması oldu.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Muhabbet kuşları esner mi

Muhabbet kuşlarının esnemesi Başlıktaki sorumuz "Muhabbet kuşları esner mi?". Sizleri hiç yormadan bu sorunun cevabını vereyim arkadaşlar. Esnerler. Hem de...

Hafızayı sildirmek mümkün mü?

Hafızanın belli bir anıya yönelik silinmesi mümkün mü? Hayatımda tanıdığım en başarılı beyin cerrahı aradı. Alo cevabımı, endişeli bir ses...

Arabaya bulaşan harç nasıl çıkar?

Harç sökücü OK-103 Arabaya bulaşan harcı sökebilmek için kullanılan en etkili ürün OK-103 harç sökücü üründür. Arabanın boyasına, plastiğe, lastiğe...

Parça kontör bayiliği nasıl alınır

Parça kontör bayiliği Türkiye'nin en büyük fatura ödeme sistemi ve parça kontör bayiliği veren sitetl.com üzerinden başvuru yaparak parça kontör...

İğde ağacı ne zaman dikilir

İğde ağacı ne zaman dikilir, meyve verir, çiçek açar, budanır, ekilir, kokar gibi sorularınız varsa eğer bu makale sizin için...

Türkiye’nin ilk kadın mimarı: Leman Cevat Tomsu

Mimar sinan üniversitesi Motosikletimi her zamanki gibi Mimar Sinan Üniversitesi'nin önüne park ettim. Koruma ekipmanlarını bagaja koyduktan sonra kapıya doğru...

Türkiye’deki en kaliteli en iyi çorap markaları hangileri ?

Çoraplar ile başı belada olan birisi olarak her gün ortalama yarım saatimi Türkiye'de ve dünyada satılan çorapları araştırmak ile geçirdim....

676 sayısının karekökü kaçtır

676 sayısının karekökü kaçtır 676 sayısının karekökü 26'dır.