Google’a Reklam Vermek İstiyorum

Yıllar öncesinde bu soru ile başladı SEM (Search Engine Marketing) yani arama motoru reklamcılığı çalışmalarım. Bende sizler gibi “Google’a Reklam Vermek İstiyorum” kelimesini aramıştım. Aradan yıllar geçti ve her geçen süre çalışma yaptığım her sitede yeni bilgiler öğrendim. O zamanlarda sadece forumlar, bir kaç arkadaşın yazmış olduğu makaleler, Google Adwords’ün açıklamaları ve parmakla sayılacak kadar video vardı. Ama şu anda o kadar çok kaynak var ki. Google’a reklam vermek istiyorum yazdığında yüzlerce siteden farklı bilgiler edinebiliyorsunuz.

Google Adwords Hesabı Açmak ve Reklam Vermek
Google Adwords Hesabı Açmak ve Reklam Vermek

Ben, Google’a reklam vermek istiyorum yazan siz girişimciler için diğer sitelere göre farklı bir kaynak hazırladım. Benim zamanım var, ben kendi reklamlarımı ayarlayarak takip edebilirim diyenler için özellikle. Google’a nasıl reklam verilir, Google’da reklam çıkabilmek için ne kadar bütçe harcanır (genelde google reklamları kaç para diye aratılır), en çok dikkat edilmesi gereken konular nelerdir, Google reklamları kaça ayrılır gibi konular üzerine değineceğim. Bu yazım SEM kategorisinin başlangıç yazısı olacaktır ancak sizlere bütün tecrübelerimi bu özet başlangıcın ardından tek tek makalelerim ile anlatacağım.

GOOGLE’A NEDEN REKLAM VERİLİR

Google’a reklam veren firmaların en temel amacı tabi ki ürün ya da hizmetlerini alınan reklamlar aracılığı ile tüketicilere pazarlamaktır. Örneğin balık ve av malzemeleri satan bir e-ticaret siteniz var. E-ticaret sitenizi yeni açtınız ancak henüz arama motoru sıralamalarında doğal bir şekilde üstlere çıkamıyor ve ürün satışı yapamıyorsunuz. Ya da henüz SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmalarınız yeni başladı ve çalışmaları devam ederken ürün satışı da yapabilmek istiyorsunuz. İşte Google’a reklam vermek bu noktada oldukça önemli. Sitenizin Google Adwords (Google) reklam çalışmaları iyi bir şekilde optimize edilir ise, av ve balık malzemeleri alanının pazarının büyük bir payını ele geçirebilirsiniz.

Balık ve av malzemeleri örneğimizden devam edelim. Google’da olta makineleri, olta makineleri fiyatları, olta makineleri yedek parçaları, en iyi olta makinesi gibi kelimeler yazıldığında reklam sonuçlarında Google’ın size ayırmış olduğu en üst sırada yer alabilirsiniz. Ya da olta makineleri ile ilgili içerikler içeren internet sitelerinde sizlerin olta makineleri ile ilgili hazırlanmış olan bannerlarınızın (görselleriniz) çıkmasını ve sitenize kullanıcı akışı sağlayarak satış yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem Google’da olta makineleri araması yapan kullanıcılara hem de olta makineleri hakkında yayıncı sitelerde (forum, blog, haber ve benzeri) bilgi arayışı içerisinde olan kullanıcılara ulaşarak ürünlerinizin daha hızlı bir şekilde tüketicilere pazarlanmasını sağlayabilirsiniz.

GOOGLE’A NASIL REKLAM VERİLİR

Google’a reklam verebilmeniz için ilk gerekli unsur bir gamil hesabınızın olmasıdır. Ardından bu gmail heabı ile birlikte bir adwords hesabı açmanız gerekir. Son olarak ise reklamlarınızın ödemesini yapabilmeniz için bir kredi kartınızın olması. Bu gerekli şartlardan ilk ikisi zaten ücretsiz bir şekilde kolayca edinebilinir. Kredi kartınız da mutlaka vardır diye düşünüyorum.

Google’a nasıl reklam verilir detaylı bir şekilde anlatımını yapacağım ama bu aşamayı hızlandırmak için sizlere bir tavsiyede bulunacağım. Gmail hesabınızı aldıktan sonra Google Türkiye’yi 444 56 74 numaralı telefon üzerinden arayın. Kendilerine adwords hesabı oluşturmak ve sitemde reklam vermek istiyorum deyin. Karşınıza çıkan yetkili arkadaşlar adwords hesabınızın kurulmasında detaylı bir şekilde yardımcı olacaklardır. Adwords hesabınız açıldığında ise sektörünüz hakkında sizlerden bilgi isteyecekler ve ilk kampanyanızın oluşturulmasını sağlayacaklardır. Ben kendi adwords hesabımı oluşturabilirim derseniz de aşağıdaki videomu izleyebilirsiniz. Burada küçük bir ipucu vereyim. Kendiniz adwords hesabınızı açarsanız Google’un ilk aşamada vermiş olacağı promosyonları kaçırabilirsiniz. Google Adwords ekibinden yardım alırken hesabınızı açarsanız eğer sizlere promosyon kod verebilirler. 50 TL başlangıç kuponu örneğin. Ama tabi kendi hesabınızı oluştururken de Google Adwords ekibini arayarak promosyon kodu isteyebilirsiniz.

ADIM ADIM ADWORDS HESAP AÇILIŞI VE İLK KAMPANYANIN OLUŞTURULMASI

 1. Adım: Gmail hesabının oluşturulması. Gmail.com adresine giriş yapınız ve gmail hesabınızı oluşturunuz.
 2. Adım: adwords.google.com adresine giriş yapınız.
 3. Adım: Adwords hesabınıza giriş yaptıktan sonra reklam vereceğiniz internet sitesinin adını yazınız.
 4. Adım: Şimdi ilk reklam kampanyamızı oluşturmaya başlayacağız. Öncelikle günlük bütçenizi belirleyiniz. Ben başlangıç olarak 20 TL belirliyorum. Günlük ödeyeceğiniz tutardır günlük bütçeniz.
 5. Adım: İlk aşamada sadece arama ağını seçelim. İlerleyen zamanlarda görüntü reklam ağı ile ilgili video paylaşımları da yapacağım.
 6. Adım: Anahtar kelimeler istenecektir sizlerden. Serhatsaglam.com.tr adresinin av ve balık malzemeleri satışı yapan bir mağaza oluğunu düşünelim makaleme paralel olarak. İnternet üzerinden ise olta makineleri satışı yapmak istediğimi varsayalım.
 7. Adım: Dikkat ederseniz eğer videoda direk olarak sitem ile ilgili kelimeleri Google anahtar kelime olarak karşıma çıkardı. Ben onları sağ kısımda bulunan çapraz işaretlerine tıklayarak kaldırdım. Ardından olta makineleri ile ilgili kelimeler yazdım. Eklediğim kelimelerin hemen sağ tarafında arama popülerliğini yani aylık arama hacmini görebilirsiniz. Olta makineleri ile ilgili ne çok hangi aramalar yapılmış adwords hesabı içerisinde Google bizlere çıkartacaktır ancak her zaman ilk reklam kampanyamı oluştururken yaptığım şeyi sizlere de göstermek istiyorum. Direk olarak Google’da olta makineleri kelimesini aratın. Bakın burada olta makineleri ile ilgili en çok yapılan aramaları görebilirsiniz. Şimdilik bu kadar anahtar kelime yeterli.
 8. Adım: Tekliflerinizi manuel bir şekilde ayarlamanızı tavsiye ederim sektörünüz ile ilgili rekabeti görebilmeniz amacı ile. İlk aşamada teklifimizi 0,51 yapalım. 0,51 Google’a arama yapıldığında ve sizlerin reklamına tıklandığında, tıklama başına vereceğiniz ücrettir.
 9. Adım: Şimdi en dikkat etmeniz gereken noktaya geldik. Yani açıkçası benim en çok önemsediğim nokta. Reklamınızı yazın alanında olta makineleri türevli ve kullanıcıların en çok dikkatini çeken kelimelerden seçilecek reklam yayınlamaya dikkat edin.
 10. Adım: Dikkat ederseniz Google Adwords’te dikkat etmemiz gereken noktaları bizlere gösteriyor. Şimdi yapacağım şeye dikkat ediniz. İlk reklam metnin sonuna nokta (.) koyduğumda yazmış olduğum metin başlık alanına çıkıyor. Bu şekilde ayarlanan reklamlar daha dikkat çekici oluyor diye düşünüyorum. Dikkat ederseniz açıklamayı yazarken karakter sınırından dolayı biraz zorlandım. Ancak istediğim reklam modeline sanırım ulaştım. Burada düşüneceğiniz şey şudur. Birincisi olta makineleri ile ilgili kelimelerden oluşması, ikincisi ise kullanıcıların dikkatini çekmesi. Ben ne yaptım ? Kaliteli, en uygun, %51 indirimli kelimeler ile birlikte dikkat çekmeye çalıştım ve aynı zamanda olta makineleri, fiyatları kelimelerini reklamımda metnimde geçirdim. Haydi şimdi Kaydet’e tıklayalım.
 11. Adım: Adwords hesabınızı oluşturmaya çok az kaldı. Haydi adres ve iletişim bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girelim.
 12. Adım: Ben genelde ödeme yöntemi olarak manuel ödemeleri seçerim. Çünkü ne kadar ödersem o kadar kesilmesini isterim. Otomatik ödeme seçeneğinde Google direk olarak ödeme zamanı geldiğinde kredi kartınızdan çekim yapar. Bununla birlikte manuel ödemeyi seçmemin sebebi daha fazla Adwords hesabıma giriş yapmam gerekliliğindendir. Adwords hesabınıza ne kadar fazla giriş yaparsanız, istatistikleri ne kadar fazla takip ederseniz SEM (Search Engine Optimization) yani arama motoru reklamcılığını o kadar daha hızlı öğrenebilirsiniz.
 13. Adım: Ödeme seçeneğini belirleyiniz. Burada kredi kartı kullanabilir ya da para transferi yapabilirsiniz. Ben yine ödeme seçeneği olarak Kredi veya banka kartı kullanmanızı tavsiye ediyorum.
 14. Adım: Kredi kartı bilgilerinizi giriniz. Ödeme seçeneğinin hemen altında ödeyeceğini tutarı yazınız. İlk başlangıçta bu alanın 100 – 200 TL arasında olmasını tavsiye ederim yani açıkçası bütçeniz ilk aşamada ne kadar ise o kadar giriş yapınız. Başlangıç teklifi yazıl alan Google ilk adwords hesabınızı açtığınızda sizlere promosyon kodu verir. Bakalım vermiş mi bizlere ? Maalesef yok.
 15. Adım: Kredi kartı bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girip kaydet ve devam et butonuna bastığınızda Adwords hesabınız açılmış olacaktır. Diğer makale ve videolarımda çok önemli olan bir nokataya yani ilk oluşturulan kampanyanın optimize edilmesine yoğunlaşacağım.

GOOGLE REKLAMLARI KAÇA AYRILIR

Yukarıda videoda Google’a reklam verirken sadece arama ağını seçtiğimi fark etmişsinizdir. Başlangıç olarak sistemi öğrenebilmeniz amacı ile. Ama Google reklam kampanyaları şu anda 6’ya ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Arama ağı, görüntülü reklam ağı seçeneği ile
 • Yalnızca arama ağı (videoda oluşturduğumuz reklam kampanyası)
 • Yalnızca görüntülü reklam ağı
 • Alışveriş
 • Video
 • Evrensel uygulama kampanyası.

NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR

Google’a reklam verirken asıl ulaşmak istediğiniz hedef en az bütçe ile en fazla dönüşümü sağlayabilmek olacaktır.  Günlük 20 TL bütçe ile 100 TL’de kazanç elde edebilirsiniz, günlük 20 TL bütçe ile 1000 TL kazançta. Hesabınız ne kadar iyi optimize edilirse, ne kadar sektörünüz ile ilgili tam entegre çalışma sağlanırsa dönüşümleriniz yani ürün ve hizmet/ürün satışlarınız o kadar fazla olacaktır.

Arama motoru reklamcılığı ile ilgili planladığım yaklaşık 100 adet makale bulunmaktadır. Bu makale ilkiydi ve Google’a reklam vermek isteyen siz girişimciler için Adwords hesabının nasıl açılması gerektiğine dair ince detaylar ile bilgiler içermekteydi. İlerleyen diğer makalelerimde SEM üzerinde detaylı bilgiler vereceğim. Bri sonraki makalem ise 3 gün sonra yani 11.06.2016 tarihinde yayınlanacak, konusu etkili ve iyi bir reklam kampanyasının nasıl oluşturulacağına dair olacaktır. Tabi vakit buldukça bu makalemi de genişleteceğim. Maalesef burada bitirmek zorundayım.

İlgili Yazılar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. ben reklam verdim anahtar kelimelerde var ama kendi reklamim cikmiyor. kendi sitemin reklamini birturlu goremedim, birde ana sayfada resimli reklam verecegimi saniyordum ben hic birsey anlamadim bu isten

 2. merhaba serhat bey önerileriniz ile reklam vermeye basladım lakin birde adworsde solda çıkan ücretsiz reklam çıkan yere reklam vermek istiyorum bununla ilgili arastırmalarım sonucu sio çalışması adı altında verildiğini ögrendim biz bunu kendimiz yapamıyomuyuz tesekkürler

 3. Serhat bey çok teşekkür ederim.
  Benim şöyle bir sorunum var aroma kelimesi nedeniyle kabul edilmiyor ama aroma kelimesi aradığımda reklam verenleri görüyorum nasıl çözerim bu sorunu acaba?

 4. Serhat Bey bi sorum olacaktı size. Şimdi Günlük 20 TL dediniz. Tıklama başına 0,50 dediniz. Şimdi günlük sizden bi 20 TL kesiyor sonra her tıkladığı zaman ayrıca 0,50 daha mı kesiyor ? Yani 10 kere tıklandıysa o gün sizden 25 TL mi kesiyor ? Bu konuda takıldım sadece. Yazınız gerçekten güzel olmuş. Bende kendi YouTube kanalımın reklamını yapacağım. Öğrenci olduğum için bunları bilerek yapıyım sonradan fazla kesilip sorun çıkmasın 🙂 Şimdiden teşekkürler

  1. Ceyhan Hanım merhaba;
   Ne demek sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana:)
   Selamlar.

 5. Serhat Bey o kadar yazı okudum, o kadar araştırma yaptım ama hiç birinde sizlerin bu kaynağı kadar net ve hedefe odaklanmış bilgilere ulaşamadım. Çok ama çok teşekkür ederim hesabımı sizin sayenizde sorunsuzca oluşturdum. Yazı olsun diye yazmayan insanları bilgilendiren makalelerinizi takibe aldım her daim okuyacağım.

Son Yazılanlar

Uçak kaç km hızla kalkar?

Uçak kaç km hızlar kalkar? Uçaklar 240-285 km/sa hızla kalkarlar. Uçaklar ne kadar hızla gider? Uçaklar genelde 800 - 850...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ne zaman kuruldu?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ne zaman kuruldu? Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Devlet Meteoroloji İşleri Umum Müdürlüğü adı ile 10 Şubat 1937 tarihinde...

Ziraat Bankası ATM’den trafik cezası ödeme

Ziraat Bankası ATM'den trafik cezası ödeme Ziraat Bankası ATM'den trafik cezası ödeme istiyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videodaki adımları...

Kara kaş gözlerin elmas şarkısının sözlerini kim yazdı?

O şarkının sözleri kime ait? Motosikletimi çok dikkatli kullanırım normalde. Ama o gün son seste açtığım kulaklığımda çalan şarkının sözlerine...

Resmi hizmete mahsustur ne demek

3 kural ihlali Saatte 70 km/s hız kuralına uymadı. Kırmızı ışıkta geçti. Yayaya yol vermedi. 3 kural ihlalini görmeme sebep...

Fren sistemi arızası uyarı işareti

Fren sistemi arızası uyarı işareti Fren sistemi arızası uyarı işareti aşağıdaki gibidir. Lütfen bu işarete dakikalarca bakınız. Ne anlama geldiğini...

Sigara izmariti kaç yılda kaybolur

Sigara izmariti kaç yılda yok olur 2008 yılında içtiğim sigaranın izmaritini yıllarca yanımda taşıdım. Kaç yılda doğada kaybolduğunu gözlemleyebilmek için....

Tekaütlük ne demek

Komutandım Asansör beklerken karşılaştık. Benden yaşlı her insana olan saygımı ona da göstererek içeri girmesini bekledim. O da siz önce...