Serhat Sağlam
Geçti Bor'un Pazarı Sür Eşeğini Niğde'ye Hikayesi

Geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye

Arkadaşlarınla Paylaş!

Tüm dünya tarafından bilinen özlü bir deyimdir “Geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye” deyimi. Ama maalesef ki bazı Bolulular tarafından bu sözün değiştirildiği de görülmüştür “Geçti Bolu’nun pazarı sür eşeğini Niğde’ye” olarak.

Bir Niğdeli olarak hayat felsefelerimden bir tanesidir bu deyim. Bu makalemde hem anlamını hem de hikayesini sizlere anlatacağım.

Geçti Bor’un pazarı Sür eşeğini Niğde’ye deyiminin hikayesi

Hikayeyi anlatmaya başlamadan önce kısa bir bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum. Bor, Niğde’nin bir ilçesidir. Niğde ve Bor arası yaklaşık 23 kilometredir. Bor’da halk pazarı günü Salı, Niğde’de ise halk pazarı günü Perşembedir.

Bir gün eşeğine binip Bor pazarına gidecek olan bir adam yolda giderken biraz uyumaya karar verir. Eşeğini bir ağaca bağlar ve bir ağaç altında uyur. Uyandığında hava hafifçe kararmaya başlamıştır. Bor pazarına yaklaştığında ise pazar esnafının tezgahlarını toplamaya başladığını görür. Burası nasıl bir memleketmiş buradan ekmek yok bize diye söylenirken Niğdeli bir alim çıkıverir karşısına. Niye söyleniyorsun sen diye sorar. O da durumu anlatır. Ardından şu cevabı verir Niğdeli.

Geçti Bor’un pazarı Sür eşeğini Niğde’ye“.

Adam eşeğine binerek Perşembe pazarına doğru yol alır.

Geçti Bor’un pazarı Sür eşeğini Niğde’ye sözünün anlamı

Herkesin kulağına küpe etmesi gereken bir sözdür. Anlamı aslında oldukça açıktır. 7 yaşımda bana anlatılan o anlam her zaman hayat felsefem olmuştur. Şimdi geçelim bakalım ne manaya geldiğine.

Hayatınızda bazı fırsatlar çıkar karşınıza. Aynı o eşeğine binip farklı bir memleketten Bor’a para kazanmaya gelecek olan adam gibi. O fırsatı kaçırmamak için her türlü önleminizi almanız gerekir. Her türlü fedakarlığı yapmanız. Mesela uyumamanız. Herkes uyurken uyanık kalmanız. Eşeğine binen adam kendi keyfi için uykuya yenik düşmüştür. Ardından ise Bor pazarına geç kalınca Bor halkına laf etmeye başlamıştır. Kendi uykusunun günahını Bor halkından sözleri ile çıkartmaya çalışır. Ama o sözleri duyan bir Niğdeli yaptığı hatanın kendinde olduğunu göstermeye çalışmış ve “Geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye” sözünü söylemiştir.

Niğde’de Pazar perşembe günüdür. O Bor ilçesine laf söyleyen adam Niğde’ye gelesiye kadar elindeki tüm malları çürür. Niğde’de hiç birini satamaz.

Hayat felsefem

Her zaman sağlam, dürüst ve vicdanlı oldum. İnsanlardan tek istediğim şey yine her zaman bana inanmaları ve güvenleri oldu. Salı günlerinde anlattığım gerçeklere inanmadılar. Kimisi güldü, kimisi dinlemedi, kimisi de aklına gelen ne varsa söylediler arkamdan. Ama Perşembe günü geldiğinde o söylediklerimin gerçek olduğunu kendileri de gerçek hayatlarında yaşamaya başlayınca inandılar.

Kimisi karşıma çıktı, kimisi telefon etti, kimisi e-posta gönderdi, kimisi de sosyal mecralardan iletişime geçmeye çalıştı. Onlara söyleyeceğim sözün anlamı taa 7 yaşında bana anlatılmıştı. Ve anlamıştım.

GEÇTİ BOR’UN PAZARI SÜR EŞEĞİNİ NİĞDE’YE!

Bu hikayeyi bana anlatan hayatımda tanıdığım soy adı gibi en sağlam, en dürüst ve en vicdanlı insan babam İbrahim SAĞLAM’a saygılarımla.

Serhat Sağlam

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (200 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yorum Yazın