Serhat Sağlam
Elif ا ve Vav و

Elif ا ve Vav و Harfinin Anlamı

Arkadaşlarınla Paylaş!

Elif ve Vav harfini son zamanlarda sıkça görmeye başlar olduk. Kimi zaman bir yüzükte, kimi zaman bir kolyede, kimi zaman bir çakmakta, kimi zaman bir tshirtde, kimi zamanda bir bayrakta. Bende bu harflerin değeri ile ilgili bazı paylaşımlarda bulunmak istiyorum.

Vav و harfinin önemi

Tasavvuf ya da Sufilik yani İslam’ın iç veya mistik yüzü hakkında araştırma yapanlar bu harfin neden bu kadar çok önemli olduğunu bilirler. Bilmeyenler için de ben bildiklerim ile anlatmaya çalışayım.

  1. Secde eden insana benzetilir.
  2. Anne karnındaki bebeğin duruşuna benzetilir.

Bu benzetmelerden sonra diyebiliriz ki insanlar tarafından bu harf yaradana kulluğunu temsil eder. Vav harfinin Allah’a yönelmek, güvenmek ve yemin etmek anlamını taşıdığına inanılır. Bu nedenle de üzerinde Vav harfi taşımanın kişiye neşe ve huzur getireceği ve iç sıkıntılardan uzaklaştıracağına inanılmaktadır.

Elif ا harfinin önemi

İlk harftir. Allah’ın birliğinin işaretidir. Elif de vav olarak doğar. Tüm Elifler, tüm ceninler gibi iki büklümdür ana karnında. Bir vakitler ana karnında vavken, vav gibi kıvrılmışken, dünya değiştirince Elif olup dimdik durur tüm mahlûkatlar gibi. Doğrulunca da kendisini Elif sanır. Hayatı boyunca iki büklüm yaşar ve doğru olduğu gün ölür.

ا ve و

Elif ve Vav bir araya geldiğinde büyük anlam taşır. Vav gibi ol. Allah’ın kulluğunu bil. Secde et. Allah’a yakın ve onun birliğine inan.

İmanın 6 şartı

Vav harfinin imanın 6 şartını temsil ettiğine inanılır. İbrani alfabesinin 6. harfi olmasından dolayı. Neydi o şartlar hep birlikte hatırlayalım.

  1. Allah’a inanmak
  2. Meleklere inanmak
  3. Kitaplara inanmak
  4. Peygamberlere inanmak
  5. Ahiret gününe inanmak
  6. Kaza ve kadere inanmak

Elif’in olduğu yerde herkesin Vav’lığını bilmesi dileğiyle.

Vefa Efendi

Vefa Efendi

Serhat Sağlam

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

2 yorum