4 Mevsim Lastik Alacağım Nelere Dikkat Etmeliyim

4 Mevsim lastik almaya karar verdiniz. Nasıl bir yol izlemeliyim ve nelere dikkat etmeliyim diyorsanız eğer, 1 haftalık bir tecrübe sonucu oluşturulmuş bu makaleyi başından sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

4 Mevsim Lastik
4 Mevsim Lastik

4 Mevsim Lastiğin Özellikleri

4 Mevsim lastik adından da anlaşılabileceği gibi ilkbahar, yaz, sonbahar, kış fark etmeksizin kullanılabilen lastiklere verilen isimdir. Yani kış geldiğin kış lastiği, yaz geldiğinde ise yaz lastiği takmanıza gerek kalmaz. İki türlü avantajı vardır. Mevsim değişikliğine göre lastik değiştirmek zorunda kalmazsınız ve atıyorum kış lastiğini kullanırken yaz lastiğini saklamak için yer aramazsınız. Lastik değişimlerinde balans ayarlaması da yapılması gerektiğinden yılda iki kez servise giderek ücret ödemenize gerek kalmaz. Şimdi 4 mevsim lastik hakkında bilgi verdikten sonra 4 mevsim lastik alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden biraz bahsedeyim.

4 Mevsim Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

İlk olarak sizlere şu konudan bahsetmek istiyorum. 1 Aralık 2016 itibari ile kış lastiği takma zorunluluğu geliyor. Bu uygulama 1 Nisan 2017 yılına kadar devam ediyor. Ticari araçlar kesinlikle kış lastiği takmak zorundalar. Hususi araç sahibi iseniz ise 2 durumda kış lastiği takmanız zorunlu oluyor. Bunlardan bir tanesi il dışına çıkmakta iseniz, ikincisi ise yaşadığınız ilin valiliğinden kış lastiği takma zorunluluğu getirilirse. Hususi araçlarda biraz kafanız karışmış olabilir. Hemen örnekle açıklayayım. Mesela İstanbul’da yaşadığınızı düşünelim. İstanbul’dan belirli zamanlarda Ankara’ya, İzmir’e gidiyorsunuz. İl dışı yolculuğu yaptığınız için kesinlikle kış lastiğinizin olması zorunlu. İstanbul’da yaşamanıza rağmen hiç il dışına çıkmamanıza rağmen İstanbul Valiliği’nden kış lastiği takma zorunluluğu gelirse yine aracınızda kış lastiği olması gerekiyor. Meteoroloji Mühendisi olarak bu sene İstanbul’da kış lastiği takılması zorunluluğunun geleceğinden eminim diyebilirim.

Burada belirtmek isterim ki kış lastiğiniz yokken yakalanırsanız eğer cezası oldukça fazla. Aldığım bilgilere göre kış lastiği takmayacak olanlara kesilecek olan ceza tutarı 571 TL.

Yukarıdaki bilgiye şu sebeple verdim. Kış lastiği almak yerine 4 mevsim lastik almak istiyorsanız ve yukarıdaki cezadan muaf olmak istiyorsanız eğer alacağınız kış lastiğinin yasalara uygun olması gerekiyor. Peki alacağınız 4 mevsim lastiğin yasalara uygun olduğunu yani yaz lastiği olması ile birlikte aynı zamanda kış lastiği olarak da kabul edildiğini nasıl anlarsınız ?

Kış Lastiği
Kış Lastiği

Soldaki resme bakın. 17 rakamının yanında üçgen şeklinde içinde kar olan bir işaret bulunmakta. Eğer bu işaret tekerin üzerinde mevcut ise mevzuata uygundur demektir. İşte bu lastikler ASTM ve RMA sağlayan lastiklerdir ve “kış lastiği” özelliğini taşıyor demektir. En çok yapılan yanlışlardan bir tanesini sizlere burada anlatmak istiyorum. Görselin sol kısmında M+S işareti de bulunmaktadır. Bu işaretlerin anlamı Mud (Çamur) ve Snow (Kar)’dır. Bu işaretler kış lastiğinde de bulunabilir 4 mevsim lastikte de. Ancak sadece bu işaret var ise o lastiğin mavzuata uygun olduğunu söyleyemeyiz. Bu noktaya lütfen çok dikkat edin.

Sonuç olarak: 4 mevsim lastik alacaksanız ve bu lastiğin hem kış özelliğinin olmasını hem de mevzuata uygun olmasını istiyorsanız lastiğin üzerinde kar işaretinin olması gerekmektedir. Maalesef bazı araç sürücüleri 4 mevsim lastik almalarına rağmen kar işareti lastiğin üzerinde mevcut olmadığı için ceza yemektedirler. Trafik polislerine 4 mevsim lastik aldım ben deyip faturasını dahi gösterseniz yine de cezayı yersiniz. Çünkü o işaret yok ise lastiğinizde kış lastiği zorunluluğunun dışında kalırsınız. Sadece bakanlık onaylı lastiklerde kar işareti bulunmaktadır.

Lastiğin kış kullanımı için resmi onaylı olduğunu gösteren Kar Tanesi sembolüne (3PMSF) sahip olan lastikler mevzuata uygun lastiklerdir. 

Hangi Markalarda (3PMSF) Kar Tanesi İşaretli 4 Mevsim Lastik Var ?

Benim bildiğim Türkiye’de resmi onaylı olduğunu gösteren Kar Tanesi sembolüne (3PMSF) sahip lastikleri mevcut olan markalar Michelin, GoodYear, Pirelli ve Nokian. Bu kısımda modelleri araştırmayı sizlere bırakıyorum.

Lastik Alırken Bilmeniz Gerekenler

Buraya kadar 4 mevsim lastik almaya karar vermiş olan sizler için nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlattım. Bundan sonrasında ise lastik alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Aslında burayı ekstra bilgi olarak sunuyorum ama kesinlikle işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.

  • Lastik Üzerindeki İşaretlerin Anlamları

Yazımıza ara vermek zorunda kaldım. Devam edeceğim..

Makalem en son burada kalmıştı. 4 mevsim lastik konusu hakkında diğer bütün bildiğim bilgileri paylaşacaktım ancak bu konu hakkındaki bütün bilgilerini benle paylaşan değerli çalışma arkadaşımın makale yazdığını gördüm. Benim makalemi okuduktan sonra 4 Mevsim Lastik konu başlıklı o makaleyi de okumanızı tavsiye ederim. İnternet site adresi de www.kamilarici.com ve sanırım benim bilgilerimden daha değerli bilgiler bulunmakta.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Xiaomi Mi 10T Pro ekran değişimi

Xiaomi Mi 10T Pro ekran değişimi fiyatı Xiaomi Mi 10t Pro ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...

Gümüşservi

Gümüşservi Geceleyin Ay’ın suya yansımasıyla oluşan parıltılı görünüme gümüşservi adı verilir. Yakamoz Uyarıldığında ışık saçan tek hücreli deni canlılarına yakamoz...

Milli mücadelede yapılan son savaş hangisidir

Milli mücadelede yapılan son savaş Büyük Taarruz diğer adları ile Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Dumlupınar Meydan Muharebesi ya da Rum Sındığı'dır....

Samsung Galaxy S21 Ultra ekran değişimi

Samsung Galaxy S21 Ultra ekran değişimi fiyatı Samsung Galaxy S21 Ultra ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...

Danimarka’nın başkenti neresidir?

Danimarka'nın başkenti neresidir? Danimarka'nın başkenti Kopenhag'dır. Kopenhag'ın nüfusu nedir? Kopenhag'nın nüfusu 794,129'dur. Köleliği ilk kaldıran ülke neresidir? Köleliği ilk kaldıran...

Temiz eller operasyonu

Mani Pulite 1990, 1991 ve 1992 yıllarında İtalya'da ulusal çapta yapılan yargı soruşturmasının adıdır Mani Pulite. Siyasi yolsuzluklara karşı düzenlenen...

Atatürk’ün kaç kardeşi var?

Atatürk'ün kardeşleri kimlerdir? Atatürk'ün kardeşleri kimlerdir? Sorunun cevabı oldukça basit. Atatürk'ün kardeşleri; Makbule, Fatma, Ahmet, Naciye ve Ömer'dir. Atatürk'ün kaç...

Ezan okunurken internet yavaşlıyor

Bu yaşına kadar ezan okunurken yaşadığın olaylar ve çevrendeki insanlar ile tartışmalarının hepsini unut. Bu yazı ile sadece bilimsel sebeplere...