Serhat Sağlam
İç Ekran Kırılması
İç Ekran Kırılması

Telefonun İç Ekranının Kırılması

Arkadaşlarınla Paylaş!

Akıllı cep telefonu kullanıcıların en çok karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi de iç ekran kırılmasıdır. Bu makale aracılığı ile iç ekran kırılması nedir, iç ekran kırılması garanti kapsamına girer mi, iç ekran nasıl kırılır ve iç ekran kırılması sonrasında ekran değişimi ne kadara yapılır tüm detayları ile birlikte sizlerle paylaşılacaktır.

İç Ekran Kırılması Nedir

Akıllı telefonların ekranı dışarıdan içeriye doğru sırası ile ön cam, dokunmatik alan, iç ekran ve dış panelden oluşmaktadır. Şu an akıllı telefonunuza baktığınızda ilk gözlemlediğiniz alan ön camıdır. Bazı telefon modellerinde ise dış çıta görülebilir. İç ekran kırılması bizim göremediğimiz ve dokunmatik alan ile ön cam altında olan iç kısımdaki alanın kırılmasıdır.

İç ekran kırıldığında telefonda genellikle mürekkep akması gibi siyah lekeler gözlenir. Ya da yatay/dikey farklı renklerde çizgiler oluşabilir.

İç Ekran Kırılması Garanti Kapsamına Girer Mi ?

Telefon üreticileri tarafından ekran kırılması, ön cam çatlaması, iç ekran kırılması, telefonun darbe alması ekranda meydana gelen hasarlar ve sıvı teması tamamen kullanıcı hatası olarak kabul edildiği için garanti kapsamı dışında kalmaktadır.

Telefonunuzu alırken kaskosunu yaptırdı iseniz eğer kasko sözleşmenizi inceledikten sonra kasko firmanız ile iletişime geçebilirsiniz. Kasko sözleşmesi dahilinde ücretsiz bir şekilde ekran değişimi yapılabilir.

İç Ekran Nasıl Kırılır

Telefonun iç ekranı nasıl kırılır en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Bu sebeple maddeler halinde açıklayalım.

 1. Telefon darbe alması, üzerine istemsiz baskı uygulanması veya yere düşmesi sonucunda ön cam ile birlikte iç ekranda kırılır. Dokunmatik alan çalışmaz ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz sorunlar ortaya çıkar.
 2. Bataryanın şişmesi de iç ekran kırılmasını sebebiyet verir. Batarya şişmesi sonucu kasaya ve ekrana baskı yapılır. İç ekranda cam olduğu için bu baskıya bir yere kadar dayanır ve kırılır.
 3. Telefonun aşırı ısınması sonucunda da iç ekran kırılması yaşanabilmektedir. Bazı kullanıcılar telefonum darbe almadı ama ekranı kırıldı anlayamadım diye sorular sormaktadır. Bu sorunun sebebi de genellikle aşırı ısınan ekranın en ufak bir darbede çatlamasıdır.

İç Ekran Değişim Fiyatı Ne Kadar

İç ekran kırıldığında komple yani iç ekran + dokunmatik alan + ön cam + dış panelden/kasadan oluşan ürün kullanılarak değişim yapılabilir. Sadece iç ekran değişimi yapılamaz.

Değişim fiyatları ise kullanmakta olduğunuz cep telefonu modeline göre farklılık göstermektedir. Örnek olarak hemen aşağıdaki bağlantılar aracılığı ile iPhone, LG ve Samsubg ekran değişimi fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

iPhone Ekran Değişimi Fiyat Listesi

LG Ekran Değişimi Fiyat Listesi

Samsung Ekran Değişimi Fiyat Listesi

İç Ekran Değişimi Videosu

İç ekran değişimi nasıl yapılır detaylı bir şekilde izleyebilmek için örnek olarak hemen aşağıda bulunan LG G6 ekran değişimi videosunu izleyebilirsiniz.

İç ekran kırılması hakkında aklınıza takılan tüm soruları sorabilir ve uzman teknisyenler tarafından bu soruların detaylı bir şekilde cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

Serhat Sağlam

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

13 yorum

 • Selam benim j 7 prime 2 telefonda devamli degil arada bir isinma var ve bazen sicakken veya sogukken bile dokunmatik tuslari bastigim harflerden başkalarını algiliyor ekranda cizgi renk degisimi veya herhangibir fiziksel hasar yok sorun nedir aceba

 • Merhaba benim telefonum j 5 pro ic ekran kirilmisti ben onu yaptirdim ama yaptırdığım telefoncu ses fln var ama görüntü gelmiyo diyor sizce yapilabilir bir arizami acil cevap verirmisiniz görüntü yok olurmu acaba eskisi gibi

  • Ayşe Hanım merhaba;
   Sizlere net bir şekilde bilgi verilebilmesi için cihazın test edilmesi gerekir.
   Selamlar.

 • telefonumun yere düşmesi sonucu ekranımın yanında beyaz bir çizgi oluştu ekrsnds bir hasar yok ama iç ekranı kırılmıştır diye düşünüyorum cevap verirseniz sevinnirim

 • Benim telefonum venus e3 telefonu acıyorum vestel yazısı geliyor bı sure bekletip kapanıyo sonra tekrar acılıyor

 • Telefonumu getirsem ve beklesem ne kadar surede yapabilirsiniz acil yetismesi gerekiyor cunku telefonumun modeli Samsung A7 2016 telefonumu dusurdum ilk basta mor lekeler olustu sonra karardi ekran hicbirsey gozukmuyor ama sarja takip aciyorum muzik dinleyebiliyorum yani ses var ama goruntu yok

  • Elif Hanım merhaba;
   Ortalama 45 dakika içerisinde ekran değişimi yapılıyor GSM İletişim’de.
   Selamlar.

 • merhaba telefonum samsung a7 2016 uzun bir süredir telefonumun isigi gidip geliyordu bu aralarda ekran kilidine bastigimda acilmiyor bir sure sonra aciliyor ic ekran kirikligi var ama degistirmesem bir sorun yaratir mi ekrani tamamen acilmama gibi

 • Merhaba telefonumun ekran kartı kırılmış jarza bile takıldığında hiç bir belirti yok simsiyah ekran sadece içindeki resimlerimi kurtarabilirmiyim

 • benim de telefonumda renkli çizgiler çıktı aynı zaman da ekran sanki titriyor sanırım içten kırıldı ekran değişimi sonrası bilgilerim silinir mi