Selvi ebedi hayatı simgeleyen “Hayat” Ağacı

Günlerden 17 Mart, yıllardan 2017. Saat sabaha karşı 3 suları. 48 saattir bilgisayarımı hiç açmamış durumdayım. Sigara çay, sigara çay derken odamın ne kadar fazla havasız kaldığını fark ettim. Açtım camları. Öyle bakınıyorum boş boş televizyona. Ben onu değil o beni izliyor.

Nejat Uygur ile tanış

Birden ölmeden önce yapılacaklar listem geldi aklıma. O zamanlarda maksimum 100 civarı madde vardı. Şu anda ise bu sayı 1000’in üzerinde. Şöyle göz gezdirirken listeye bir madde gözüme çarptı.

Nejat Uygur ne yap ne et tanış. Fotoğraf çekilme sakın. Nasılsın diye sor. Kabul ederse bir çay iç.

02.03.2008 Abdi İpekçi Yurdu

Atladım motosiklete

Motosiklet kıyafetlerimi giydim. Atladım Kara Şimşek lakabını verdiğim Yamaha Xmax 250’ime. Gittim Zincirlikuyu Mezarlığı’na. Ölmeden önce tanışamadık ama en azından mezarının başında bir dua edeyim dedim. Gecenin dördü. Zifiri karanlık. Farları açık bıraktım. Oturdum Nejat Uygur’un mezarının başına.

Not: Rahmetlinin mezarı Zincirlikuyu Mezarlığı’nın arkasında bulunan gasilhaneye yakın. Gasilhaneden yukarı doğru çıkınca sol tarafta. Mezar taşı yazısı kendisi kadar komiktir. Aşağıda paylaşıyorum.

Nejat Uygur’un Mezar Taşı

Güneş doğana kadar anlattım da anlattım. Anlattım da anlattım. Nejat abi 2 gün önce sevgilimden ayrıldım. Şu kadar borcum var. Belediye çalışmıyor. Amerika. Tarih. Felsefe. SEO çalışmaları. Ne olacak bu memleketin hali. Hayat tat vermiyor. Adwords bu aralar çok para kesiyor. Adsense eskisi gibi kazandırmıyor. Hangi psikolojide isem saatlerce dertleştim rahmetli ile. Ortam hakkında bir şeyler yazmak isterdim de korkmayın diye yazmıyorum.

Hazır gelmişken mezar üzerindeki çalı çırpıyı topladım. Güzelce bir temizledim. Ardından da mezarını suladım. Tam motosiklete binecekken selvi ağacının arasından güneş vurdu gözüme. Motosikletin üstünde yarım saat bu ağaç hakkında araştırma yaptım.

Selvi ağacı “hayat ağacı”

Kimileri servi ağacı da der. Ben selvi olarak bilirim. Sümerlerde bu ağaç hayat ağacı olarak adlandırılır. Mezara selvi ağacı dikme geleneği çok eskilere, Sümerlere kadar dayanır. Yazıma internetten almış olduğum notlar ile devam edeyim.

 1. Servi ağacının ömrü 2000 yıla kadar çıkabilir.
 2. Sümerlerin bu ağaca ebedi hayatı simgeleyen hayat ağacı demelerinin sebebi uzun ömürlü olmasıdır.
 3. Sümer tapınaklarında Tammuz’un sembolü olarak selvi ağacı dikilirdi.
 4. Tammuz: Her yıl bahar aylarında doğup güzün ölen bahar tanrısının adıdır. En olgun zaman dilimi olan temmuz ayı da adını bu tanrıya borçludur. İbranice karşılığı “Temmuz” olarak bilinir. Kısacası eski Mezopotamya mitolojisinde bitki – çiçek tanrısı. Tevrat’da ismi geçer. Bakınız: “ezekiel 8.14”. Asurların aşk ve cinsellik tanrıçası İştar sevgilisi Tammuz öldüğü zaman onu her yıl yeniden toprak altında çıkarır. Bu sayede doğa canlanır ve bitkiler, ağaçlar yeniden açar. Hayat ağacının kendisi Tammuz’dur. Gerçek anlamda hiç ölmez. Edebiyete sahiptir.
 5. Tıpta yaygınca kullanılan bir ağaçtır. Astım, hemoroid, bronşit, ishal, şeker hastalığı, iç kanama, unutkanlık, prostat, saçların güçlendirilmesinde yapılan ilaçlarda servis ağacının kozalağı ve yaprakları kullanılır.
 6. Erkek ve dişi çiçekler farklı dallar üzerindedir. Erkek çiçekleri uzun silindir şeklinde ve küçüktür. Dişi çiçekleri haç şekliyle dizilen çok sayıdaki kozalak pulundan oluşur.
 7. 4 mevsim yeşil kalır ve yapraklarını hiç dökmez.
 8. Mobilya endüstrisinde önemli rol oynar.

Tammuz metinleri

Selvi ağacının daha bir çok özelliği var. Ben önemli olanlarını maddeler halinde yazdım. Bu arada o gün dikkatimi en çok çeken şey şu olmuştu okuduklarımın arasında.


Bir yığın Haşur ormanlarının arasında sen pırıl pırıl parlayan bir selvi ağacıydın ve senin bulunduğun yere sadece güneş gelebilirdi.

Tammuz Metinleri

İlk selvi ağacımı diktim

Günlerden 1 Nisan 2017. İlk selvi ağacımı toprağa diktim. Nejat Abi’nin mezarının arkasında. Ziyarete gidenler olursa bir zahmet etrafında taş, çalı, çırpı varsa temizlesinler.

Makalemi bitirmeden son bir şey paylaşayım. Ben o güne kadar servi ağacı hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bilmediğim içinde görüntüsünden dolayı o ağacı sevmiyordum. O günden sonra en sevdiğim ağaç oluverdi.

Ön yargılı olmayın

Benim servi ağacına olan ön yargımı siz de insanlara yaşatmayın. Kaşına, gözüne, giydiği elbiseye, saçına, parasına göre insanları yargılamayın. Onları tanıyın. Dil, din, ırk ayrımı yapmayın.

Bazen ayağında yırtık ayakkabı ile dolaşan bir insan sizin hayatını değiştiren bir insan olabiliyor.

Arkadaş yazdım da yazdım. Servi ağacı hakkında bir şeyler öğrenmek için girdiniz sayfaya. Nereden girdik makale nereden çıktık. Bir de aşağıdaki filmi izlediniz mi tamamdır. Tam beyin yanması.

Selvi boylum al yazmalım

Atıf Yılmaz tarafından yönetilen, başrolünde Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın oynadığı, 1977 tarihli filmdir.

Selvi Boylum Al Yazmalım Filmi

Selvi boylum denmesinin sebebi. Selvi ağacının boyunun 10 metrenin üzerine çıkabilmesinden kaynaklıdır. Türkan Şoray’ın boyu 1.64 ama.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Abi fidan halini nereden ve nasıl bulabiliriz? 🙂
  Bu arada mükemmel bir yazı olmuş eline, kalemine sağlık.

  1. Mert Bey merhaba;
   Değerli yorumunuz için sizlere çok teşekkür ederiz. Bulunduğunuz bölgede pazar çıkarsanız mutlaka karşınıza çıkar. İnternetten alışveriş yapılabiliyormu maalesef bilmiyorum.
   Selamlar.

Son Yazılanlar

Rakkaani rakastan sinua

Yorucu bir hafta. Uykuya özlem. Üç seçenek. Masa başında kafanın yaslandığı kol, salondaki kanepe, o. Beyin kol, mantık kanepe, kalp...

Madeni paralar hangi metalden üretilir

Madeni (bozuk) paralar hangi metalden üretiliyor, alaşımında hangi elementler var hiç merak ettiniz mi? Gerçi bu yazıma gelmezdiniz merak etmeseniz....

Akıllı telefon işlemcileri

Akıllı telefonlarda kullanılan işlemciler neler, hangi firma tarafından üretiliyorlar ve günümüzde en iyi işlemci modeli nedir diye merak ediyorsanız eğer...

Canlıların duyduğu frekans aralıkları

İnsanların üretebildikleri ses frekansı 85 - 1000 Hz arasıdır. Yine insanların duyma frekansları ise 20 - 20000 Hz arası. Kadınların...

Çay nasıl demlenir

Tavşanın kan bağışladığı renkte, akasya ağacının açtığı çiçeklerinin kokusunun altında yeni ıslanmış toprak kokusunu bir arada yaşatan, yudumlarken en sevdiklerinizin...

Kanser tarama testi: EZra

Doğarız. Emeklemeye başlarız. Ardından bize kucak açan anne ya da babaya doğru ilk adımlarımızı atmaya başlarız. Zamanla o adımlar hızlanır....

Kime, neye aşıksın ?

Henüz 12-14 yaşlarındayım. Murat Abi'nin konserinin olduğunu duydum. O zamanlarda lisedeki güzel bir insana sırılsıklam aşığım. Ya da öyle olduğunu...

Türkiye’nin En İyi Gazozu: Niğde Gazozu

Türkiye'nin en iyi gazozu benim için Niğde Gazozu'dur. Makaleme devam etmeden önce aşağıdaki mükemmel tasarıma imza atan İrem'e selam olsun....