Pas sökücü

Pas sökücü OK-151 demir üzerinde oluşan pasın kolay ve hızlı bir şekilde çözünerek sökülmesini sağlayan özel bir kimyasaldır. Özkimsan Endüstri Kimyasalları uzman kimyagerleri tarafından üretilmiş olup 2001 yılından günümüze toptan ve perakende satışı yapılmaktadır.

Bu yazımda demir neden paslanır, pas sökücü nasıl kullanılır, pas sökücü fiyatları nelerdir, pasın korumaya alınması için neler yapılması gerekir gibi bir çok bilgiyi tecrübelerime dayanarak anlatacağım.

Demir neden paslanır

Demir atomu ile oksijen atomunun kimyasal tepkimeye girmesi sonrasında oksitlenme oluşur. Oksitlenme zamanla demir üzerinde pasa yani sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengi tabakaya dönüşür. Paslanma arttıkça demir içeriye doğru çürümeye başlar.

Yalın halde olan demir metali hava ya da su ile temasa geçtiğinde oksitlenir. Suda paslanma olayının daha hızlı olmasının sebebi ise içerisinde oksijen atomu sayısının fazla olmasıdır.

Pas sökücü nasıl kullanılır

Pası kolay bir şekilde demire zarar vermeden sökülebilmesi için kullanılan en etkili yöntem pas sökücü kimyasal kullanımıdır. Türkiye’de en çok tercih edilen konsantre pas sökücü OK-151 sayesinde demir üzerinde oluşan pasın hızlı ve kolay bir şekilde sökülmesini sağlayabilirsiniz. 2 türlü pas sökme yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki daldırma ikincisi ise püskürtme yöntemidir. Hemen aşağıdaki videoda daldırma yöntemi videolu bir şekilde anlatılmıştır.

Pas sökücü kullanım şekli

Pas sökücü OK-151 konsantre bir ürün olduğu için su ile ağır kirlilikte 1/3, orta kirlilikte 1/7 ve hafif kirlilikte 1/15 oranında seyreltilerek kullanılmaktadır. Daldırma yönteminde ürün bir kaba su ile seyreltilerek eklenir. Ardından demir metali içine konulur. Pasın çözünmesi tamamlandıktan sonra ise herhangi bir bez yardımı ile silme işlemi gerçekleştirilebilir.

Daldırma yönteminin yanı sıra ürün herhangi bir spreyer (fıs fıs) içerisine boşaltılır. Ardından paslı alana pas sökülesiye kadar sıkılır. Bir bez ya da sünger yardımı ile silinebilir.

Pas sökücü OK-151 2018 fiyat listesi

Pas sökücü ürün OK-151’in 2018 yılı içerisinde geçerli olan ürün fiyatları hemen aşağıda tablolu bir şekilde ambalajlarına göre paylaşılmıştır.

AMBALAJ ŞEKLİ ÜRÜN FİYATI
1 KG Pas Sökücü 34 TL
5 KG Pas Sökücü 150 TL
30 KG Pas Sökücü 600 TL

Pasın oluşması nasıl engellenir

Pas oluşumun engellemek için pas koruyucu ürünler (OK-152) kullanılabilir ya da pas söküldükten sonra demir metali boyanır. Buradaki amaç yalın haldeki demir ile oksijenin temasını keserek oksitlenmeyi önlemektir.

Kaynak: https://www.ozkimsan.com/pas-sokuculer-fiyatlari

Pas sökücüler hakkında detaylı bilgi alabilmek için Özkimsan müşteri temsilcileri ile 02128715242 numaralı telefon üzerinden görüşebilirsiniz.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oyun ortalaması: 5,00 Sizde 5 üzerinden oy vermek ister misiniz ?)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pas sökücü ürünü kullandım. OK-151 oldukça başarılı. Kesinlikle tavsiye ederim. Demir üzerindeki pası tamamen söküyor.

    1. Kutay Bey merhaba;
      OK-151 Pas Sökücü ürünü tercih ederek bu değerli yorumunuzu bizlerle paylaştığınız için sizlere çok teşekkür ederiz.
      Selamlar.

Son Yazılanlar

Samsung Galaxy Note 9 ekran değişimi

Samsung Galaxy Note 9 ekran değişimi fiyatı Samsung Galaxy Note 9 ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...

SEO

SEO 08.08.2018 Alan adınızı seçerken çok dikkat edin. Kimse tarafından bilinmeyen ileride marka olabileceğini düşündüğünüz bir isim bulun. O isim...

iPhone 5s batarya değişimi

iPhone 5s batarya değişimi fiyatı iPhone 5s batarya değişimi fiyatı 80 TL'dir. Batarya değişimi alanında uzman ve tecrübeli GSM İletişim...

Samsung Galaxy Note 3 ekran değişimi

Samsung Galaxy Note 3 ekran değişimi fiyatı Samsung Galaxy Note 3 ekran değişimi ücreti 650 TL'dir. Teknik servisimizde ekran değişimi...

LG G4 Stylus ekran değişimi

LG G4 Stylus ekran değişimi ücreti LG G4 Stylus ekran değişimi fiyatı 6 ay teknik servis garantisi ile birlikte 350...

HTC One M9 ekran değişimi

HTC One M9 ekran değişimi ücreti HTC One M9 ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis garantisi ile...

El temizleme kremi

El temizleme kremi (jeli) özellikleri El temizleme kremi OK-108 Özkimsan Endüstri Kimyasalları tarafından üretilmekte olan özel bir temizleyici kremdir. Cilde...

Samsung Galaxy S6 Edge ekran değişimi

Samsung Galaxy S6 Edge ekran değişimi ücreti Samsung Galaxy S6 Edge ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...