Kredi Kartı İle Tahsilat Muhasebe Kaydı

Kredi kartı ile tahsilat yapıldığında muhasebe kaydının yapılması Türkiye’de binlerce muhasebe ve finans departmanı tarafından kullanılmakta olan Netahsilat online tahsilat sistemleri ile artık oldukça kolay. Kredi kartlarından online tahsilat yapılmasını sağlayan Netahsilat e-tahsilat sistemlerinin ERP/muhasebe programı entegrasyonu sayesinde bütün ödemeler otomatik bir şekilde ERP/muhasebe programınıza işlenebiliyor. 

Kredi kartı ile tahsilat yapıldığında muhasebe kaydının nasıl yapıldığını anlatmadan önce dilerseniz muhasebe ve finans departmanlarında yaşanan sıkıntılar ve cirolarınızı arttıran, yaşamış olduğunuz aşırı iş gücü ve zaman kaybı sıkıntılarını ortadan kaldıran Netahsilat online tahsilat sistemlerinin özellikleri ve fonksiyonlarını sizlere anlatmak istiyorum.

online-tahsilat-sistemiNetahsilat Online Tahsilat Sistemleri

Kredi kartı ile ödeme alan bütün kurum, kuruluş ve işletmelerin internette online kredi kartları aracılığı ile tahsilat yapmasını sağlayan sistemlere online tahsilat sistemleri (e-tahsilat sistemleri) denir. İlk ve tek olarak Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. tarafından Netahsilat paketi olarak geliştirilmiş ve e-tahsilat (elektronik tahsilat) ismi yine aynı firma tarafından tescillenmiştir. Şu anda 1000’in üzerinde firma tarafından aktif olarak kullanılmakta ve muhasebesel bütün sorunların önüne geçerek ciroların hızlı bir şekilde artmasını sağlamaktadır.

Netahsilat Online Tahsilat Sistemlerinin Sunmuş Olduğu Ayrıcalıklar

Genel olarak muhasebe ve finans departmanlarında ödemeler klasik tahsilat teknikleri ile alınmaktadır. Bu tahsilat teknikleri havale, EFT, çek, senet, mail order ile fiziksel postan tahsilat, yerinde tahsilat ya da tahsildarcı göndererek tahsilat olarak sıralanabilir. Ancak bu tarz tahsilat yöntemlerinde istenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalınmakta, tahsilatlar zamanında yapılamamakta ve bütün bu sıkıntıların sonucu olarak ciroların maalesef artış yerine düşüş göstermektedir.

Muhase ve finans departmanlarında yaşanan sıkıntılar ise başlıca;

‼ Tahsilatların zamanında alınamaması. En büyük sebebi ise ödeme yapması gereken mecralara telefon, mail ve diğer iletişim yolları ile ulaşılamaması. Aynı zamanda sunulan ödeme seçenekleri hakkında bilgi sahibi olunmaması.

‼ Mail order ile fiziksel poslar üzerinden yapılan tahsilatlarda müşterilerin kredi kart bilgilerini paylaşmakta tereddüt etmesi, kredi kart bilgilerinin paylaşılsa bile telefon ve faks üzerinden alınmasının zor olması, kredi kart bilgileri alınsa bile bu bilgilerin kesinlikle ileri güvenli ortamlarda saklanma zorunluluğu.

muhasebeci-mutsuz‼ Kredi kartı ile alınan ödemelerin muhasebe kaydı yapılırken yanlış işlenmeleri sonucu maliyesel sorunlar ile karşılaşılması.

‼ Muhasebesel işlemler yapılırken (özellikle tahsilat zamanlarında) aşırı iş gücü ve zaman kayıplarının yaşanması.

‼ Yanlış bir ödeme yapıldığında iptal edilebilmesi için banka, müşteri, müşteri hizmetleri ve bir çok yer ile telefon üzerinden temasa geçilmesi gerekebiliyor. Kimi zamanlar karşılaşılan bu sorunlar firma muhasebe departmanının bir günü dahi alabiliyor.

‼ Çek ve senetler karşılıksız çıkabiliyor. Ya da bayiler ödeme yapabilmek için bankalardan çek alamayabiliyor. Bütün çek ve senetlerin güvenli bir şekilde depolanması ve sürekli takiplerinin yapılması gerekiyor.

‼ Yukarıda anlatılan bütün sorunlar ve türevleri sebebi ile ciroların düşüş yaşaması olarak verilebilir.

Netahsilat E-tahsilat Sistemlerinin Fonksiyonları

Netahsilat e-tahsilat sistemleri ile birlikte firmanıza özel olarak bir ödeme sayfası açılır. Bütün tahsilatlar bu ödeme sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Müşterileriniz, üyeleriniz ya da ödeme alacağınız kurum ve kuruluşlar sizin e-tahsilat sayfanıza giriş yaparak kredi kart bilgileri ve istemiş olduğunuz bilgiler dahilinde ödemelerini gerçekleştirebilirler. Bu işlemler ise bir dakikadan daha kısa bir sürede tahsilat yapma imkanınız bulunmaktadır.

☑ Kredi kartlarından tek çekim, taksitli, komisyonlu, dövizli, dövize endeksli, tekrarlı kısacası ihtiyaç duyabileceğiniz bütün tahsilat yöntemleri ile ödeme alabilirsiniz.

☑ Bayi alt bayi zincir tahsilat tekniği uygulayarak kredi kartı ile ödeme alabilmek için fiziksel posa sahip olmayan bayilerinizin de sisteminizi kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Onlarda hem mağazalarına gelen müşterilerinden hem de uzakta olan tüketicilerden tahsilat yapabilmektedirler.

e-tahsilat-paketleri☑ Ödeme alacağınız tüketici, kurum ve kuruluşlara SMS ve E-mail gönderimleri yaparak otomatik bir şekilde tahsilat yapabilirsiniz. Örnek olarak firma sahibisiniz ve tahsilat zamanınız geldi. 200 kişiye size ödeme yapmaları gereken tutarları hatırlatmanız gerekiyor. Tek tek telefon ile aramak yerine tek bir tuşa basarak ödeme bilgilerini ve ödeme yapmaları gereken linki gönderiyorsunuz. Müşteriniz bu linke tıklayarak kredi kart bilgileri girerek ödemesini tamamlayabiliyor.

☑ Yanlış yapılan bir ödeme ile karşılaşıldığında yönetim panelinde bulunan özle alan sayesinde tek bir tıklama ile ilgili ödeme iptal ya da iade edilebiliyor.

☑ Üyelikli ya da üyeliksiz bir şekilde ödeme alınabilmektedir. Dilerseniz bayi ve müşterilerinizi sistemine kullanıcı adları ve şifreleri ile kayıt edebilir dilerseniz de onların üye olmadan ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz.

☑ 3D Secure ortamda yani ödeme alırken müşterilerin cep telefonlarına gelen onay mesajını girerek tahsilat yapabilirsiniz.

☑ Dinamik ödeme sayfaları ve ödeme kalemleri oluşturabilirsiniz. Bayilerinize ya da firma yöneticilerinize özel olarak yetkilendirmeler verebilirsiniz.

☑ Yönetim paneli sayesinde yapılan bütün ödemeleri anlık olarak takip edebilir banka, müşteri, bayi diğer özelliklerde grafiksel ve istatistiksel raporları takip edebilirsiniz.

☑ Netahsilat e-tahsilat sistemleri ile açılan bütün ödeme sayfaları uluslararası güvenlik önlemleri ile koruma altına alınmaktadır.

Kredi Kartlarından Ödeme Alınırken Otomatik Muhasebe Kaydı

Netahsilat e-tahsilat sistemleri muhasebe/ERP programları ile entegre bir şekilde çalışabilmektedir. Muhasebe cari ve ekstre entegrasyonu yapılabilir bu sayede alınan her ödeme otomatik olarak kullanmakta olduğunuz muhasebe/ERP programına entegre edilebilmektedir. Logo Yazılım, Netsis, ETA, Mikro, Nebim, Microsoft Dynamics, SAP ve diğer ERPprogramları ile entegrasyon özelliği bulunmaktadır.

kredi-karti-ile-tahsilat-sistemi

Ücretsiz Bilgi Talebi

Netahsilat e-tahsilat sistemlerini ücretsiz olarak inceleme şansınız bulunmaktadır. 0 212 256 60 00‘ı arayarak ya da Ücretsiz Bilgi Talebi butonunu doldurarak e-tahsilat uzmanlarımız ile birlikte e-tahsilat online kredi kartı tahsilat sistemlerinin nasıl bir yapıya sahip olduğunu inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

iPhone 7 şarjı çabuk bitmeye başladı

iPhone 7 şarjı çabuk bitiyor iPhone 7 şarjı çabuk bitiyor ise yaşanılan bu sorunun 2 sebebi bulunmaktadır. Batarya kullanım ömrünün...

Hiçbir nasıl yazılır

Hiçbir nasıl yazılır Doğru yazılışı hiçbir. Yanlış yazılımı ise hiç bir. Örnekleme ile bu kelimenin doğru yazılışı hakkında bilgi vereyim....

Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi

Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi fiyatı Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...

Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi

Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi fiyatı Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim...

Batmanlı ile karşılaşan Niğdeli fıkrası

Bir gün Niğdeli bir yazılımcı Batmanlı bir şirket sahibi ile tanışır. Sohbet, muhabbet derken kim daha bilgilidir diye aralarında tartışmaya...

Gündüz külahlı gece silahlı

Gündüz külahlı gece silahlı deyimi etrafındaki tüm insanlara iyi görünüp, kimsenin farkında olmadan kötü işler yapanlar için kullanılmaktadır. Kısacası göründüğü...

Xiaomi Redmi Note 9 Pro ekran değişimi

Xiaomi Redmi Note 9 Pro ekran değişimi fiyatı Xiaomi Redmi Note 9 Pro ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim...

OnePlus 5T ekran değişimi

OnePlus 5T ekran değişimi ücreti OnePlus 5T ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis garantisi ile birlikte 450...