Serhat Sağlam
EZra

Kanser tarama testi: EZra

Arkadaşlarınla Paylaş!

Doğarız. Emeklemeye başlarız. Ardından bize kucak açan anne ya da babaya doğru ilk adımlarımızı atmaya başlarız. Zamanla o adımlar hızlanır. Koşarız. Koşarken karşımıza bir engel çıktığında düşer dizimizi yararız. Durmayız. Koşmaya devam ederiz. Soluğumuz kesilene kadar hem de.

Gençliğimizi yaşamayı beklerken ondan uzaklaşırız. Yolun yarısı olan 35 yaklaşır hiç anlamadan. Onu geçtikten sonra da yaşlandığımızı düşünürüz. O düşünceler içerisinde de saçlar çoktan beyazlaşmaya başlamıştır.

Kanser taraması yaptırmak istiyorum

Yukarıda anlattıklarım maalesef ki ilaç ile tedavisi bulunmayan kanser hastalarının dışında olan insanlara aittir. Kanser olanlar yolun yarısı 35 cümlesini kuramazlar. Kimi zaman 10’unda, kimi zaman 27’inde kimi zaman da 51’inde gelir. Zamansızdır. Geldiği anda ise değil cümleler her şeyin anlamı değişir. Yaşınızı unutursunuz.

“Kanser tedavisi yaptırmak istiyorum” diye yıllarca yazdığınız cümleler anlamsız oluverir. Yapmadınız diye pişman olduğunuz her şeyi kimi zaman bir kaç aya kimi zaman ise saatlere sığdırırsınız.

Kanser tedavisin erken tanı

Kanser hastalığından kurtulmanın en önemli faktörü erken tanıdır. Bu sebeple en başta anlattığım gibi testlerle girmiş olduğumuz hayata yine bir test ile girmemiz oldukça önemlidir. Sağlık bakanlığımızın sloganında olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarır.

Kanser tedavisinde erken tanıya bazı testler ile ulaşabilme imkanımız vardır. İşte bunlardan bir tanesi de EZra.

EZra

Kanser hastalığının erken teşhisi konusunda çalışmalar yapan bir girişim olarak karşımıza çıkan Ezra, ilk balarda sadece erkeklerdeki prostat kanserini test etmek amacıyla manyetik rezonans görüntüleme makineleri kullanabiliyordu.

EZra

Kısa bir süre sonra ise tüm vücuda uygulanan manyetik rezonans görüntüleme (MR) taraması ile prostat kanserinin haricinde diğer kanser çeşilerini de tespit etmeye başladı. Ezra’nın geliştirdiği yeni tarama yöntemi sayesinde erkeklerde 11, kadınlarda ise 13 farklı kanser türü şu anda tespit edilebiliyor.

EZra

Kanser tarama testi ne kadar

Şu anda cebinizde ya da yanı başınızda olan akıllı telefonlardan daha ucuz. Vücudunuzun tamamının taramasını yapan testin ücreti 1950 $. Yapay zekanın gelişmesi ile bu ücretin zamanla düşeceğini düşünüyorum.

Bonus: EZra Kitabı

Ezra kitabı, Tanah’ın Ketuvim kitabına bağlı bir metindir. Orijinalinde Nehemya kitabı ile birlikte yer alan bu metin Hristiyanlığın erken çağlarında iki kitap haline ayrılmıştır. Babil Sürgününün ardından İsrail topraklarına dönüşü konu alan kitap iki bölümden oluşur.

Okuyun. Okutun. Anlatın. Dinleyin. Dinlerken ise karşınızdaki ile aranıza çektiğiniz camları kırın. O camdan oluşan perdeyi kaldırdığınız gün dudaklardan çıkan kelimeleri tam olarak anlayabileceksiniz.

Serhat Sağlam

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (101 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 yorum

  • Bu taramanın yanı sıra belirli periyodlar ile belirli bölümlere gidip muayene olmakta da fayda var sanırım. Özellikle sık sık dahiliye kontrolü olmak gerekli. Harika bir bilgi olmuş. Çok teşekkürler.