.ist ve .istanbul alan adlarında SEO

.ist ve .istanbul alan adlarının SEO’ya ne kadar katkısı olacağı yani İstanbul’da arama yapıldığında daha üst sıralarda yer alabilmek için herhangi bir katkısı olup olmayacağı üzerine bugün bir deneme yapmaya başladım. Tabi ki bu deneme çalışmakta olduğum firma için almış olduğum ve çok değerli gördüğüm e-tahsilat.istanbul alan adı üzerine oldu. 

Hemen vakit kaybetmeden daha önce rezerve ettiğim bu alan adı üzerine çalışmalarım başladı. WordPress altyapısını kurdum. İçerisine çok sevdiğim bir tasarımı (mobil uyumlu) entegre edip başladım e-tahsilat.istanbul sitesini yapmaya. Henüz dün tescil edilen site bugün itibari ile sadece anasayfa olmak üzere bitirildi ve hemen Google’a indeksletildi.

Bu arada 71 tane alan adını tescil ettiğimi de buradan belirteyim:) Ben bu işlemleri yaparken hemen yanımda dask.istanbul’u tescil eden değerli arkadaşım bu makale aracılığı ile belirteyim hala daha alan adına talibim:)

.ist ve .istanbul alan adlarında SEO

Sitenin gerekli bütün SEO altyapısı oluşturuldu. Hızlı açılan ve anahtar kelimelerden oluşan metinler yazıldı. Aynı şekilde özellikle e-tahsilat ve İstanbul kelimelerinden oluşan görsel ve alt etiketlerine dikkat edildi. Youtube’a bu anahtar kelimelerden oluşan bir alan adı da eklendi. Yaklaşık saat 4 sularında ilk indeksleme işlemi gerçekleştirildi.

Açık olmak gerekirse Google’a ibb ya da spor aş ve benzeri kelimeler yazdığımda .istanbul alan adları ile direk 1. sırada olmaları beni çok umutlandırmıştır. Ancak indeksleme işlemlerinden sonra e-tahsilat kelimesinde http://www.e-tahsilat.istanbul/ sitesinin 11-12 sayfa aralığında çıkması ufakta olsa hayal kırıklığına uğramama sebep oldu.

Ama başta bu makale olmak üzere bir kaç yerde bu sitenin ve bu makalenin tanıtımını yapacağım. Sosyal medya üzerine yoğunlaşıp, adwordsten ana kelimelere reklam alıp, içerikleri biraz daha düzenleyerek sitenin daha hızlı açılmasını sağlayacağım. Kendime özgü bir kaç çalışma daha yaparak 1 hafta sonra sonuçları tekrar buradan paylaşacağım.

Hala daha ümidim var. İnternet ortamının %50’sinden fazlasını elinde tutan İstanbul’da .ist ve .istanbul alan adları indekslenmeye başladıkça ben ve benim gibi arkadaşlarında sıralamalarına daha fazla önem verileceği taraftarıyım.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kardeşim tebrik ederim. Sanırım amacına ulaşmışsın. Arama e-tahsilat İstanbul diye bir arama yaptığımda 1.sırada yer aldığını fark ettim. Darısı benim sitemin başına.

  http://www.webtasarimajansi.istanbul alan adını web tasarim ajansı istanbul diye arattığımda rekabetten mi yoksa yanlış uygulamalardan mı bilmem ama daha bir sonuç elde edemedim. Yazdığın blog yazısı makale beni umutlandırdı. Tekrar tebrik ederim.

  1. Emrah Bey merhaba;
   Evet İstanbul aramalarında e-tahsilat ve online tahsilat kelimelerinde şu anda 2. sırada e-tahsilat.istanbul. Bu alan adını kullanan kullanıcı sayısı arttıkça ve tabi sitene son günlerde oldukça önemli olan SEO çalışmalarını yaptığın taktirde sende üst sıralarda yer alabilirsin. SEO Çalışması Nasıl Yapılır konu başlıklı makalemi okumanı tavsiye ederim.
   Selamlar.

  1. Merhaba Hakan Bey:)
   Bakıyorum da viral çalışmalara başlanmış hemen. Ama ufak bir tavsiye. Yorumlardan alınan bağlantıların artık bir katkısı yok sitenize:)
   Selamlar.

Son Yazılanlar

Kendir

Kendir nedir Kenevir bitkisinden elde edilir. Bitkinin dış kısmında lifli bir halde bulunur. Günümüzde en çok sıhhi tesisatta muslukların sızdırmasını...

Lunula

Farkındayım Tırnağını kırmış. Acı çekiyor. Farkındayım. Farkındalıktan ziyade hem kalbim hem de beynim yaşıyor o acıyı. Öpüyorum Annenin ufak bebeğine...

Metehan’ın tarihteki önemi

Metehan'ın tarihteki önemini, hayatımda tanıdığım en zeki insanlardan bir tanesi olan yeğenim Yusuf Metehan Sağlam ile tartıştık bugün. Aramızda geçen...

Hastane kapısındaki yonca işareti

Hastane kapısındaki dört yapraklı yonca işareti hastanın yataktan düşme riskinin olduğunu gösteren bir işarettir. Dört yapraklı yonca (düşme işareti) Şansı...

iPhone 7 şarjı çabuk bitmeye başladı

iPhone 7 şarjı çabuk bitiyor iPhone 7 şarjı çabuk bitiyor ise yaşanılan bu sorunun 2 sebebi bulunmaktadır. Batarya kullanım ömrünün...

Hiçbir nasıl yazılır

Hiçbir nasıl yazılır Doğru yazılışı hiçbir. Yanlış yazılımı ise hiç bir. Örnekleme ile bu kelimenin doğru yazılışı hakkında bilgi vereyim....

Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi

Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi fiyatı Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...

Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi

Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi fiyatı Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim...