İnsanların yalan söylediğini nasıl anlarsınız

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken, hazırlık ve 1. sınıfta Beşiktaş Apdi İpekçi yurdunda kalıyordum. Bu yurtta yaşadığım süreç içerisinde onlarca farklı ülkenin insanı ile tanıştım. Tunus, Maldiv Adaları, Özbekistan, Tacikistan, Rusya, Kamboçya, Azerbaycan, Kosova, Tunus, Gana, Fas Cezayir, Türkmenistan, İran, Kırgızistan, Doğu Türkistan, Moğolistan ve bir çok ülke daha.

Her yeni insan ile tanıştıktan sonra yaptığım şey onların kültürünü araştırmaktı. A ve B bloğunu birbirine bağlayan çalışma salonlarının ortasındaki katta bir internet kafe vardı. Girerdim arama motorlarına neleri seviyorlar, kültürleri nelerdir, tarihleri, dinleri… Her şeyi araştırırdım. İnternet ile yetinmez bir de İTÜ YDY’de bulunan kütüphaneyi ziyaret ederdim.

Hepsinden söz aldım

Hangi ülke, hangi ırk ya da hangi düşünce olursa olsun iyi anlaşırdım. Misafir olarak gelmişlerdi ülkemize. Dilimizi kimisi çok iyi öğrenmiş kimisi de çat pat konuşurdu. Nedense kendime bir görev edinmiştim. Yurdumuzda ne olursa olsun kimse onlara ırkçılık yapamazdı. Yurdun reisi, cemaat abisi, kominist başkanı vardı. Hepsi birbiri ile iyi anlaşırdı. Ben de onlar ile.

Ne olursa olsun hiç kimse kimsenin etlisine sütlüsüne karışmazdı. Ani bir dalgalanma yaşandığında da nedense devreye girerdim. Şu anda Maldiv Adaları’nda ben aslen Niğdeliyim diyen, Tunus’ta Niğdeliler ile iddiaya girilmez diye beni anlatan, Kosova’da kurtuluş anımızı bir Niğdeli ile kutladımı anlatan, Kamboçya’da adımı Latin alfabesi ile yazabilen kardeşlerim var. Onlar da aynı şekilde beni kardeşleri olarak görmekteler.

Hepsinden söz aldım zamanında. Ülkelerine gittiğimde kendi ülkemde yaşıyormuş gibisine yaşatılacağıma.

İNSANLIK

Tek yaptığım şey ise bir ortak nokta bulmaktı.

İNSANLIK… İnsan oldum onlara. Onlarda bana insanca yaklaştılar. Bu kadar basitti. İnsan olduğumuzu birbirimize hatırlatabilmiştik.

Ortak noktayı bulmam ise oldukça kolay oldu. Şarkılarını dinledim kimi zaman. Kimi zamanda aşağıda paylaştığım şarkının sözlerini ezberledim. Bazen atasözlerini. Tüm bunları yaparken de kendi kültürümü, tarihimizi, geçmişimizi, yazarlarımızı, bayrağımızı, dinimizi anlattım onlara. Yazdım. Onların yazmasını istedim. Onlara okuttum. Onlar bana okudu. Kitaplarımızı. Kitaplarını.

Az Panjara Dary Nigah

Kimse size yalan söyleyemez

İşte o zamanlarda çok sevdiğim Emrah Abi (soy adını unuttum ama uzun saçlı, arkasında ipleri omzundan sarkan yeşil çantası olan abi) bir kitap verdi bana.

“David J. Lieberman Kimse Size Yalan Söylemez.”

Kısa özet: Gözler, sözler, eller, nefes, yüz ve mimikler sizi doğruya ulaştırır.

Kitabı elime aldığımda ön yargılı davrandım ona. Yalan mı söylediğimi düşünüyorsun abi diye kendimce atarlandım. Cevabını ömrüm boyunca unutmayacağım. Ben senin bana yalan söylemediğini biliyorum ama sana yalan söyleyenleri de tanımanı istiyorum.

İnsanların size yalan söyleyip söylemediğini anlamak için kendinizi eğitmeniz çok önemli. Kitapları da vardır yukarıda paylaştığım yazarın olduğu gibi. Eğitimleri de. Kimi zaman ise tecrübeleriniz devreye girer.

Ama ne olursa olsun önem sırası okumak, yaşamak, eğitilmek ve tecrübelerdir.

Bir insanın nasıl yalan söyleyip söylemediğini anlamanızı ben size öğretebilirim. Ama benim doğrularım ile sizin yaşamış olduğunuz kültürdeki doğruluklar farklı olabilir. Bu sebeple önce kendi kendinizi eğitmeye başlayın. En azından bir yerlerden.

Kıraç Yalan

Kıraç – Yalan

Konu ile hiç alakası olmadığını biliyorum ama isim benzerliği olan sevdiğim bir şarkıyı sizlerle paylaşmak istedim makalemi bitirirken.

Bonus

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Merhaba Nuri;
      Hoş geldin. Değerli yorumun ve güzel düşüncelerin için çok teşekkür ederim. Bir ara çayını içmeye geleceğim.
      Selamlar.

Son Yazılanlar

iPhone 7 şarjı çabuk bitmeye başladı

iPhone 7 şarjı çabuk bitiyor iPhone 7 şarjı çabuk bitiyor ise yaşanılan bu sorunun 2 sebebi bulunmaktadır. Batarya kullanım ömrünün...

Hiçbir nasıl yazılır

Hiçbir nasıl yazılır Doğru yazılışı hiçbir. Yanlış yazılımı ise hiç bir. Örnekleme ile bu kelimenin doğru yazılışı hakkında bilgi vereyim....

Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi

Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi fiyatı Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...

Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi

Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi fiyatı Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim...

Batmanlı ile karşılaşan Niğdeli fıkrası

Bir gün Niğdeli bir yazılımcı Batmanlı bir şirket sahibi ile tanışır. Sohbet, muhabbet derken kim daha bilgilidir diye aralarında tartışmaya...

Gündüz külahlı gece silahlı

Gündüz külahlı gece silahlı deyimi etrafındaki tüm insanlara iyi görünüp, kimsenin farkında olmadan kötü işler yapanlar için kullanılmaktadır. Kısacası göründüğü...

Xiaomi Redmi Note 9 Pro ekran değişimi

Xiaomi Redmi Note 9 Pro ekran değişimi fiyatı Xiaomi Redmi Note 9 Pro ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim...

OnePlus 5T ekran değişimi

OnePlus 5T ekran değişimi ücreti OnePlus 5T ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis garantisi ile birlikte 450...