İnşaat Demiri Pas Sökücü

Bugün inşaat demiri pas sökücü ürün OK-151 hakkında sizlere detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışacağım. Sebebi ise ülkemizde yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesinin inşaat demirlerinin paslanması olmasından dolayıdır. Ama önce başımdan geçen kısa bir hikayeyi anlatmak istiyorum.

Paslı inşaat demiri kullanılır mı

Yıllardan 2012. İstanbul’un Sarıyer ilçesinin Ayazağa Köyü’nde kalıyorum o zamanlar. Üniversiteme yakın diye burada bir ev tutmuştum. Motosiklet ile üniversiteye gidip geliyorum. Ali Ağaoğlu tamamen parsellemiş etrafı. Nereye adımınızı atsanız onun adına bir inşaat karşınıza çıkıyor. Bir gün üniversiteden evime gelirken yolda duran tonlarca paslı demir gözüme takıldı. Yer Ağaoğlu My Home Maslak.

İndim motosikletten. Çalışan arkadaşların yanına gittim. Usta başı ile nerede diye sordum. Recep abi diye bağırdı. Senle konuşmak isteyen biri var. Recep abi seslendi. Gelsin. Yanına gittim. Kendimi tanıttı ve ardından sordum. Usta bu paslı inşaat demirleri kullanılacak mı ? Verdiği cevap. Yok onlar hurdadır artık. Yenileri gelecek. İnşaatı biraz inceledim. Peki bu toprağın kaymasını engellemek için yaptığınız alanlardaki paslı inşaat demirleri ne olacak ? Onların zararı yok mudur ? Cevap verdi. Vardır ama paspayı yapıldı. Önümüzdeki hafta gerekli kimyasallar kullanarak da betonun çatlamasını önlemek için pası sökeceğiz. Ardından da korumaya alacağız. Bana odun ateşinde yanan bir çay ısmarladı. Biraz dertleştik. Ardından hayatımdaki en değerli canlıların (Google ve Yandex adındaki kuşlarım ve …. ) yanına gittim.

İnşaat mühendisi arkadaşımla akşam yemeği

YTÜ inşaat mühendisi ve görüşlerine çok saygı duyduğum Aslı’ya bir akşam yemeği teklifinde bulundum. Kabul etti. Tecrübelerine ihtiyacım olduğu için Beşiktaş’taki en güzel restorantlardan bir tanesine kendisini götürdüm. Yemek arasında yaşadığım olayı anlattım. Ve şu soruyu sordum.

Çatalca’da bir arsam var. Oraya ev yaptırıyorum şu anda. Yalnız kısa süreli bir sıkıntı yaşadım. 3 ay kadar inşaat demirleri dışarıda kaldı. Yağmur çamur derken hepsi paslandı. İkinci kata çıkmıştık. Kolon filizleri de tamamen paslı durumda. Ben bu demirleri kullanabilir miyim ? Paslanan filizler inşaata zarar verir mi ?

Aderans

Aderansı etkiler dedi. Aderans nedir diye sordum. Araştır cevabını aldım. Sen araştırmayı seversin dedi. Kullanılır mı kullanılmaz mı diye sordum. Bir de o filizler ne olacak ? Ya pasını sökeceksin inşaat demirlerinin ya da inşaatı yıkacaksın. Bu arada dikkat et denetimler var dedi.

Pas sökücü OK-151

Eniştem kimyager. Aradım. Yaşadığım durumu anlattım. İnşaatı yıkamayız. Zaten bu şekilde bir yapının olmamasını istiyorum. İnşaat demirlerindeki pası sökebilmek için var mıdır bir ürünün ? OK-151’i kullanabilirsin cevabını aldım.

Eniştemin yanına gittim. Ürünü detaylıca anlattı bana. Nasıl kullanılması gerektiğini, ne işe yaradığını.

  1. Konsantre bir pas sökücüdür. Su ile seyreltilerek kullanılabilir.
  2. Demir üzerinde oluşan pası, diğer metaller üzerinde meydana gelen korozyonu tamamen söker.
  3. İçindeki özel bileşimi sayesinde aderansı arttırır.

Ürünü bizzat kullandım. Yıllar öncesine ait olan, görüntüsü biraz kötü olsa da ürün hakkında bilgi veren videomu paylaşayım. Ses ve çekim bizzat bana aittir.

İnşaat Demiri Pas Sökücü

Pas neden oluşur

Yalın halde olan her şey paslanır arkadaşlar. Paslanmaya en yatkın metal de demirdir. İnşaat demiri diyebiliriz. Demir atomu oksijen ile tepkimeye girdiğinde zamanla oksitlenir. İlk başta sarımtırak bir görüntü oluşur. Zamanla paslanma artar. İnşaat demiri de çürümeye başlar. Hemen aşağıda meydana gelen kimyasal tepkimeyi de meraklılar için yazayım.

3Fe + 2O2 → Fe3O4 + Isı

Ne kadar korumaya alırsanız alın belirli bir süre sonra inşaat demiri havadaki ya da sudaki oksijen ile kimyasal tepkimeye girecek ve sonucunda paslanma oluşacaktır.

Paslı İnşaat Demiri

Yukarıdaki görüntüdeki bir inşaat demiri hem yapı sağlığı için zararlıdır hem de insan olanın vicdanına sığmaz. Bu paslı demiri inşaatta kullanırsanız kısa süre sonra alacağınız görüntü aşağıdaki gibidir.

Paslı Kolon İnşaat Demiri

Paslı inşaat demiri kullanıldığında kolonu zamanla çatlatır. Aderansı azaltır. Bunun sonucunda da inşaatın resmen çürümesine sebep olur.

İnşaat demiri pas sökücü fiyatları

İnşaat demiri pas sökücü OK-151 1, 5 ve 30 litre olarak ozkimsan.com’un resmi internet sitesinde yazılıyor. Ancak toplu alımlarda özel fiyat teklifleri verilebiliyor.

Fiyatlar için https://www.ozkimsan.com/pas-sokuculer-fiyatlari/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Bu makaleden geldiğinizi söylerseniz belki eniştem olduğu için yardımcı olabilir sizlere.

Kamu spotu

Paslı demir inşaatta kullanma, kullanılmasına izin verme. Devlet bu konu hakkında bir yasa çıkardı ise vardır bir bildiği. Ayrıca bu kadar anlattığım şeyden sonra sizler de ne kadar tehlikeli olduğunu anlamışsınızdır.

Esen kalın.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Buğra Bey merhaba;
    Değerli yorumunuz ve güzel düşünceleriniz için sizlere çok teşekkür ederiz. İyi geceler.
    Selamlar.

  2. Serhat Bey yanlış anlamaz iseniz bir şey çok aklıma takıldı. Aslı evlendi mi ?

Son Yazılanlar

Xiaomi Mi 10T Pro ekran değişimi

Xiaomi Mi 10T Pro ekran değişimi fiyatı Xiaomi Mi 10t Pro ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...

Gümüşservi

Gümüşservi Geceleyin Ay’ın suya yansımasıyla oluşan parıltılı görünüme gümüşservi adı verilir. Yakamoz Uyarıldığında ışık saçan tek hücreli deni canlılarına yakamoz...

Milli mücadelede yapılan son savaş hangisidir

Milli mücadelede yapılan son savaş Büyük Taarruz diğer adları ile Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Dumlupınar Meydan Muharebesi ya da Rum Sındığı'dır....

Samsung Galaxy S21 Ultra ekran değişimi

Samsung Galaxy S21 Ultra ekran değişimi fiyatı Samsung Galaxy S21 Ultra ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...

Danimarka’nın başkenti neresidir?

Danimarka'nın başkenti neresidir? Danimarka'nın başkenti Kopenhag'dır. Kopenhag'ın nüfusu nedir? Kopenhag'nın nüfusu 794,129'dur. Köleliği ilk kaldıran ülke neresidir? Köleliği ilk kaldıran...

Temiz eller operasyonu

Mani Pulite 1990, 1991 ve 1992 yıllarında İtalya'da ulusal çapta yapılan yargı soruşturmasının adıdır Mani Pulite. Siyasi yolsuzluklara karşı düzenlenen...

Atatürk’ün kaç kardeşi var?

Atatürk'ün kardeşleri kimlerdir? Atatürk'ün kardeşleri kimlerdir? Sorunun cevabı oldukça basit. Atatürk'ün kardeşleri; Makbule, Fatma, Ahmet, Naciye ve Ömer'dir. Atatürk'ün kaç...

Ezan okunurken internet yavaşlıyor

Bu yaşına kadar ezan okunurken yaşadığın olaylar ve çevrendeki insanlar ile tartışmalarının hepsini unut. Bu yazı ile sadece bilimsel sebeplere...