Epoksi Soya Yağı

Epoksi soya yağı esnek, yumuşak, rijid, sert ve diğer PVC proseslerinde kullanılmakta olan yardımcı ya da ikincil plastifiyandır. Epoksi soya yağının ikincil plastifiyan olmasının yanı sıra PVC ve diğer termoplastik kloridlerde stabilizan görevi de bulunmaktadır. 

Epoksi yağının ısıya ve aynı zamanda güneş ışığına karşı stabilite verme özelliği bulunmaktadır. Su ve diğer hidrokarbonlarda çözünme konusunda iyi direnç göstermesinin yanı sıra uçucu değildir. Özellikle daha düşük maliyetler ile istenilen işlemlerin yapılabilmesi için diğer ana ve polimerik plastifiyanlar ile karıştırılabilmektedir. Epoksi yağı aside karşı dayanıklıdır. Bu sayede meydana gelen proses esnasında asit oluşumuna duvar oluşturmaktadır.

Epoksi Soya Yağının Özellikleri

Epoksi soya yağının bir diğer özelliği ise kaydırıcılık arttırmasıdır. Kalender ve ekstrüzyon sistemlerinde iç kaydırıcı etkisi bulunan epoksi soya yağı sayesinde sıvının akıcılığı artırılabilmektedir. Epoksi soya yağı, PVC için kullanılmakta olan stabilizanlar ile birlikte kullanıldığında ise yine maliyeti düşürmektedir. Bunun sebebi özelliklerinin artırılmasıdır. Epoksi soya yağının bir diğer bilinen özelliği ise pigment dağıtıcı ve iyi bir iç kaydırıcı olmasıdır. Epoksi soya yağı, non-toksik bir üründür. Avrupa Birliği’nin 88640-2002/72/EEC ve FDA’nın 175.300, 175.105, 175.723, 181.22 ve 181.27 nolu dirktifleriyle gıda ile temas edebilir.

Epoksi Soya Yağının Kullanım Alanları

➤ PVC granül uygulamalarında (sert ve yumuşak olabilir)
➤ PVC borular, hortumlar ve contalarda
➤ PVC kablolarda
➤ PVC yalıtım malzemelerinde (membran, su tutucu bant, shingle, ve benzeri.)
➤ PVC kenar bantlarında
➤ PVC masa örtülerinde
➤ Ambalajlarda
➤ Lambri, kablo kanalları, perde raylarında
➤ Suni derilerde
➤ Oyuncaklarda
➤ Mobilya ve yüzey boyalarında ve verniklerinde
➤ Beton katkı maddelerinde, harçlarda
➤ Poliüretan uygulamalarında ve yüzey yapıştırıcıların da epoksi soya yağı kullanılabilmektedir.

Epoksi Soya Yağı Avantajları

Isı dayanımı etkisi Metal sabunu stabilizanları ile birlikte kullanıldığında artmaktadır.
Kaydırıcı ve stabilizanların performansını artırmaktadır. Örnek olarak Ca / Zn gibi çinko içeriği olan stabilizanlar ve bazı iç kaydırıcılar verilebilir.
Isı ve ışığa karşı dayanımı arttırma özelliği vardır. Çevre dostu olarak bilinen OLEXSOL ESB, PVC ürünlerinde bu özellik ön plana çıkar.
Ürünü dış etkilerden korur çünkü HCl emilimini sağlama özelliği bulunmaktadır.
Yüzeye göç dayanımına sahiptir Bu dayanım PVC reçine ile migrasyon uyumu sayesinde olmaktadır.
Kullanılmakta olan ürüne parlaklık vermektedir.
Bütün gıda ambalaj uygulamalarında güvenli bir şekilde kullanılabilir. Çünkü gıdaya uygunluk testlerini başarılı bir şekilde geçmiştir.

Epoksi soya yağı” kelimesini ilk defa geçenlerde duydum. Bu konuda detaylı bir araştırma yaparak sahip olduğum bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Umarım faydalı olabilmiştir. Sizlerde eksik kalan bilgileri yorum alanı sayesinde doldurursanız mutlu olurum. Epoksi soya yağı nedir, kullanım alanları nelerdir, faydaları, zararları yani aklınıza gelebilecek her konu hakkında açık bir şekilde yazabilirsiniz.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. epoksi masa yapıyorum ben epoksi soya yağı dediğiniz videolarda gördüğüm zımparadan sonra üzerine sürülen motor yağı rengindeki aşırı güzel parlatan şeymidir ?

  2. Konu hakkında fazla bilgim yoktu açıkçaı ama öğrenmek istemiştim. Epoksi soya yağının kullanım alanları hakkında vermiş olduğunuz bilgileri kullandım. Teşk.

  3. Epoksi Soya Yağı lambri, kablo kanalları, perde rayları gibi alanlarda da oldukça fazla kullanılmaktadır. Bilgi verici detaylarınız için teşekkürler bu arada.

Son Yazılanlar

iPhone 7 şarjı çabuk bitmeye başladı

iPhone 7 şarjı çabuk bitiyor iPhone 7 şarjı çabuk bitiyor ise yaşanılan bu sorunun 2 sebebi bulunmaktadır. Batarya kullanım ömrünün...

Hiçbir nasıl yazılır

Hiçbir nasıl yazılır Doğru yazılışı hiçbir. Yanlış yazılımı ise hiç bir. Örnekleme ile bu kelimenin doğru yazılışı hakkında bilgi vereyim....

Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi

Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi fiyatı Samsung Galaxy Note 20 ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis...

Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi

Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi fiyatı Xiaomi Mi Note 10 Lite ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim...

Batmanlı ile karşılaşan Niğdeli fıkrası

Bir gün Niğdeli bir yazılımcı Batmanlı bir şirket sahibi ile tanışır. Sohbet, muhabbet derken kim daha bilgilidir diye aralarında tartışmaya...

Gündüz külahlı gece silahlı

Gündüz külahlı gece silahlı deyimi etrafındaki tüm insanlara iyi görünüp, kimsenin farkında olmadan kötü işler yapanlar için kullanılmaktadır. Kısacası göründüğü...

Xiaomi Redmi Note 9 Pro ekran değişimi

Xiaomi Redmi Note 9 Pro ekran değişimi fiyatı Xiaomi Redmi Note 9 Pro ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim...

OnePlus 5T ekran değişimi

OnePlus 5T ekran değişimi ücreti OnePlus 5T ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis garantisi ile birlikte 450...