Serhat Sağlam
Buğra Yazar kimdir
Buğra Yazar

Türkiye’deki en iyi WordPress SEO Uzmanı: Buğra Yazar

Arkadaşlarınla Paylaş!

Türkiye’deki en iyi WordPress SEO uzmanı kim diye sorarsanız eğer gözüm kapalı bir şekilde Buğra Yazar ismini sizlerle paylaşabilirim. Şimdi bunun sebebini tüm detayları ile birlikte anlatacağım. Bu arada beni bilen bilir. Gerçekten iyi bir hizmet aldığımda bunu kişisel internet sitemde paylaşırım.

Buğra Yazar biyografi

Buğra yazar WordPress Uzmanı’dır. Doğrum tarihi 22.12.1991 olup Beykoz’da doğmuştur. Şu anda yaşamakta olduğu yer İstanbul’dur.

Buğra YazarDoğum TarihiDoğduğu YerYaşadığı Yer
WordPress Uzmanı22.12.1991Beykozİstanbul

Buğra Yazar ile ne zaman tanıştım

Yaklaşık 7 yıldır takip ettiğim blog yazarları arasındaydı. İşlerim gereği Türkiye’deki en sağlam blog yazarlarını yakından takip ederim. Onlar bilmez ama tabiri caiz ise attıkları her adımdan, yaptıkları her çalışmadan an ve an haberim olur. Bu sayede yıllar boyunca özellikle SEO konusunda kendimi çok geliştirdim.

Tam burada zamanında yazmaya başladığım ama yarın kalan bir notumu düşeyim.

Rakiplerin uyurken çalış.
Onlar trafikte iken uyu.
Rakiplerin senle uğraşırken onlara destek ol.
Onlar öğle yemeğinde iken çalışmalarını takip et.
Rakiplerin seni anlamaya çalışırken sen her adımı bil.

Buğra Yazar ile 4 ay önce tanıştım. Şu anda bu yazıyı okuduğunuz site dahil olmak üzere bir çok çalışmamda kendisinden özel olarak hizmet almaktayım. Şükürler olsun ki Allah’ım hep iyi, dürüst ve vicdanlı insanları karşıma çıkartıyor. Makalem biraz dağınık olmaya başladı. Ben konumuza devam edeyim.

Junior Buğra Yazar (Maşallah)

Neden en iyi WordPress SEO uzmanı

Ocak 2019 itibari ile çok özel bir projede yer almaya başladım. O süreçte Türkiye’de yapmış olduğum çalışmaları takip edecek çalışma arkadaşlarına ihtiyacım vardı. Tam o süreçlerde 3 yeni arkadaşa işlerimi devretmeye başladım. O arkadaşlardan bir tanesi de 1 ay deneme çalışması yaptığımız Buğra Yazar’dır.

Türkiye’de ilk wordpress altyapısı ile internet sitesi yapanlar arasındayım. Yapmış olduğum site sayısı 100’ün üzerindedir. Ancak Ocak 2019’da başladığım projem için 1 sene boyunca farklı bir dalda (marka bilinci oluşturma ve uluslararası veri analizi) kendimi geliştirmeye başladım. Zamanla fark ettim ki WordPress’ten, özellikle geliştirmelerinden çok uzaklaşmışım. Şimdi maddeler halinde yazayım neden benim için en iyisi ya da tanıdığım en iyisi.

 1. Siz sadece hayalinizdeki tasarımı söyleyin. O gerçekleştirsin. Özellikle PSD formatında attığınız bir tasarımı HTML’e dökme ve ardından WordPress’e entegre edebilmesi ve bunu yaparken ki hızı muazzam.
 2. Yapamazsın demeniz yeterli. Bilin ki yapamazsın dediğiniz şey bir kaç gün maksimum bir haftaya yapılmış oluyor. Bir insandaki en çok sevdiğim özelliklerden bir tanesi takıntılı olmasıdır. Yapamadığı ya da yapılamayanı kafaya takmasıdır. Ve sonunda başarıya ulaşmasıdır.
 3. 2019 yılında SEO’da en çok ön plana çıkacak olan kategorilerden bir tanesi UI – UX’dir. En çok bu konuya dikkat etmesi ayrı bir özelliği. Yaptığı A/B testleri beni çok şaşırttı diyebilirim.
 4. Sitenizi gereksiz tüm eklentilerden arındırmaktadır. Tamamen saf bir halde sunmaktadır. Gereksiz ne kadar css, js ve benzeri kodlar varsa çöpe atmasını çok iyi bilir.
 5. Veri tabanı konusunda kendisini çok geliştirmiş. Ahh o veri tabanları ahh. 50 MB veri tabanını yaptığı düzenleme ile 3MB’ye indirdiğine bizzat şahit oldum. Bir sitenin hızlı açılmasında en önemli faktördür.
 6. Sunucular konusunda tecrübeli olması kendisi ile çalışmaya başlamamın ayrı bir sebebidir. Beni Türkiye’de kanser edecek olan sunucu firmalarından kurtarmıştır.
 7. Türkiye’de AMP’yi ilk kullananlar arasındaydım. Ama maalesef ki zaman darlığı sebebi ile o konuda da kendimi geliştiremedim. AMP hakkındaki bilgisi ve özellikle özel AMP tasarımları yapabilmesi beni en çok mutlu eden çalışmaları arasındadır.

Aslında yazacağım çok madde var ama benim için en önemli 7 tanesini paylaşıyorum şimdilik. Zamanla mutlaka madde sayısı da artacaktır.

Buğra Yazar kimdir ?

Bu kısmı da internet sitesinden alıntı ile paylaşayım. Kendisini şu şekilde anlatmış.

Merhaba, ben Buğra Yazar
Dijital Pazarlama ve WordPress SEO Uzmanıyım
2012 yılından bu yana çeşitli web projelerinde yer aldım. Bireysel ve kurumsal wordpress eğitimleri vermekteyim.
Ayrıca Youtube’da WordPress dersleri veriyorum

Neler Yaparım?
Site Check-Up’ı ile sorun tespiti
WordPress ile hazırlanmış sitenizin sorunlarının tespiti ve performans kayıplarını analiz edip, size çözüm önerileri sunuyorum.

WordPress Hazır Tema Kurulumu
Projeniz yada firmanız için wordpress teması beğendiniz, fakat kurulum konusunda en ufak bir fikriniz yok. Saatlerce uğraştınız ama bir türlü istediğiniz sonuca ulaşamadınız mı? Dert etmenize hiç gerek yok 🙂

Beğendiğiniz temayı demo linkinde gördünüz şekilde hazır hale getiriyorum.

WordPress Tema Tasarımı ve Kodlaması
Girişimleriniz ve projeleriniz için bazen hazır temalar yeterli olmayabilir. Bu noktada projeniz için uygun tasarımı sıfırdan yapmak daha mantıklıdır.

Woocomerce Tema Kurulumu
E-ticaret yapmak istiyorsunuz ve altyapı olarak WordPress Woocomerce tercih ettiniz. Bir çok parametre kafanız soru işareti olarak dolaşmasın.

WordPress Site Taşıma
Gerek hız gerekse müşteri memnuniyeti yüzünden çalıştığınız firma ile bağlarınızı koparmaya karar verirseniz. 1 günde hostinginizi istediğiniz firmaya taşıyorum.

WordPress Hosting
WordPress’in en önemli konularından birisi hostingdir. yavaş açılan bir web sitenizi kimse ziyaret etmek istemez. İyi bir hosting hizmeti almak istiyorsanız bana ulaşabilirsiniz. Sunucularımız Amerikan merkezli Digital Ocean’da barınmaktadır.

WordPress Tema Türkçeleştirme
WordPress tema Türkçeleştirme işlemi bazen gerçek anlamda tam bir kabusa dönüşebiliyor. Eğer işi uzmanına bırakmak isterseniz aşağıdaki formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz.

Buğra Yazar WordPress Eğitimleri

Açmış olduğu Youtube Kanalı’nda wordpress eğitimlerine de başladı. Severek izliyor ve takip ediyorum. O videolardan bir kaçını paylaşayım.

Buğra Yazar WordPress Eğitimi 1
Buğra Yazar WordPress Eğitimi 2

Neden bu kadar çok “Buğra Yazar”

Öncelikle belirteyim ki bu makaleyi tamamen içimden gelerek yazıyorum. Hatta geç kaldım bile. Neden bu kadar çok “Buğra Yazar” kelimesi geçiyor diye soruyorsanız: Kendisi ile telefonda konuşurken bir iddaaya girdik. 10 çorabına. 15 Mart’a kadar bu makalem ile kişisel sitesini buğra yazar kelimesinde geçersem ben kazanacağım. Yok geçemez isem o kazanacak.

Yukarıdaki sebepten dolayı kusura bakma link çıkışı yapmıyorum. Bu arada yazdım mı bilmiyorum ama şu anda bu yazıyı okuduğunuz sitenin tüm çalışmaları tamamen ona aittir. Yani istese girer değiştirir.

Her şey 10 çorap için kardeşim. Dur daha yeni başladık.

Serhat Sağlam

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

11 yorum

 • Ustad senin bloğunda yer alıyorsa on numara bir insandır zaten. Daha da üzerine söz söylenmez.

  • Mustafa Bey merhaba;
   Değerli düşünceleriniz için gerçekten sizlere çok teşekkür ederim.
   Selamlar.

  • Gökhan Bey merhaba;
   Değerli tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.
   Selamlar.

 • Buğra Yazar’ı uzun zamandır tanırım. Son zamanlarda da yazılarını yakından takip ediyorum abi. Senin önermen benim ayrıca hoşuma gitti. Daha dikkatli takip edeceğim.

  • Polat Bey merhaba;
   Değerli yorumunuzu paylaştığınız için teşekkür ederim.
   Selamlar.

 • Buğra Yazar, benimde takip ettiğim ve işini legal bir biçimde yapan şeffaf birisi. Ayrıca WordPress’te şu mu, bu mu diye düşünürken Google’da sorguladığım tüm sorularımın cevabını sitesinde yayınlamış. Bu çerçevede açıkçası wordpress ile ilgili bir sorunum olduğunda sitesinin arama kısmına yazıyorum 🙂

  Videolu anlatıma başlaması da ayrı bir aktivite..

  WordPress bir işlemi yerine getiren bir sistemden ziyade binlerce hatta yüz binlerce işlevi olan ve genel kelimesini sonuna kadar hak eden bir yönetim sistemidir. Zaten bizde Kayseri halı yıkama firması TemizlikBu olarak WordPress kullanmaktayız.
  Selametle.

  • Merhabalar;
   Değerli düşüncelerinizi paylaştığınız için gerçekten sizlere çok teşekkür ederiz.
   Selamlar.

 • Gece gece hem güldürdün, hem hüzünlendirdin beni. Seninle çok garip bir şekilde tanıştık ama dostlugumuz bir ömür gibi geliyor. Bu güzel satırlarında bana yer verdiğin için çok teşekkür ederim. Allah seni iyi insanlarla karşılaştırmaya devam etsin.

  Her zaman dediğim gibi “dur be oğlum daha yeni başladık :)”

  • Buğra Bey merhaba;
   Yalnız bu olmamış. Yazıdan sitenize link çıkışı yapmışsınız. Haksız rekabete giriyor :). Amin.
   Selamlar.