Ağustos böceği nasıl susturulur

Saat 04:51. Birden uyandım. Rüyamda geçmişimdeki bir anı vardı. Onu düşündüm biraz. Yatağımda doğruldum. Karanlıkta ayaklarım ile terliklerimi arama çabasında iken ışığı yaktım. Gözlerim kısık bir şekilde yürürken sesin geldiği yere doğru yöneldim.

Cır cır cır cır…

Diğer odamın ışığını yaktım. Ses birden kesildi. Biraz bekledikten sonra yine başladı.

Cır cır cır cır…

Ses pantolonumun cebinden geliyordu. Günlerden 12. Aylardan Ekim. Kendi kendime söyledim senin ne işin var diye burada. Cevabı değişmedi.

Cır cır cır cır…

Elimi pantolonumun cebine atar atmaz fırladı koluma doğru. Hayatımda ilk defa bir Ağustos böceği ile tanıştım.

Kazağımın üzerinde durdu.

Cır cır cır cır…

Rüyamı anlatmaya başlayınca sustu. Konuşmayı bıraktıktan bir kaç saniye sonra yine ötmeye başladı.

Cır cır cır cır…

Ayağa kalktım birden fırladı. Uçma ile zıplama arasında. Yatağın altına doğru giriverdi. Yatağı çektim. Elimle yakalamak için bayağı uğraştım. En sonunda amacıma ulaştım. Sol elimde cır cır böceği sağ elimde telefon. Hemen bir arama yaptım. Cır cır böceği uçar mı diye. 7. kata sen nasıl çıktın arkadaş diye de dertleniyorum kendi kendime.

Ağustos böceği neden öter

Bu yazıma sizler “Ağustos Böceği Nasıl Susturulur” araması ile girdi iseniz kusura bakmayın. Cevabını bulamayacaksınız. Ama neden öttüğünü anlatayım. Ama öncelikle şu 2 bilgiyi vereyim.

  1. Ağustos böceklerinin sadece erkekleri öter.
  2. Ötme ağızdan olmaz. Arka taraflarında sesin çıktığı bir organları bulunmaktadır.

Ağustos böceklerinin ötme sebebi ise çift arayışıdır. Yani dişi ağustos böceklerini çiftleşmeye çağırırlar.

Sizler sesten rahatsız oluyorsunuz ama o çiftini bulmak için çabalıyor. Burada bir bilgi paylaşımı da yapayım. Çiftleştiği zaman ölüyorlar. Yani bırakın da ötsünler. Sesten rahatsız olmayın. En kısa sürede çiftini bulacak ve kendiliğinden sesi kısılacaktır. Yok sinek ilacı sıkma ve benzeri yollara girmeyin sakın. Halk arasında da şu bilgi var. Kendi kendine öter öter patlar. Yok öyle bir şey.

Not: Bu yazı ile bir tane ağustos böceğini çiftine kavuşturdu isem ne mutlu bana.

Ağustos böceği insana zarar verir mi

Bu yazıyı yazarken şu anda masamda. Arada ötüyor. Klavye sesini duyduğunda birden susuyor. Elime de alıştı sanki. Arada koluma doğru çıkıyor. Bir zararı yok. Isırmıyor.

Zarar vermek bir kenara sanki ben ona zarar verecekmişim gibi her an tetikte. Sonuç olarak insana zarar vermiyor. Ama şunu da belirteyim. 200 küsür türü var. Aralarında zararlı olan olabilir. Evrimleşen belki.

Peki neye zararları var ?

Ağustos böcekleri yani bu yanımda kara kahraman ağaçların kök öz suyunu çok seviyor. Yazımı bitirdiğimde ise bir ağacın yanına onu götüreceğim.

Ağustos böceği hikayesi

Hikayeyi anlatmayacağım hepimiz biliyoruz. Ağustos böceğinin tembelliğini anlatıyor. Bu böcekler o hikayenin tam aksine çalışkandırlar. Tabii hikayedeki karınca kadar değil ama. Bir de çok sabırlıdırlar.

Hikayenin gerçek yüzünü bir de siz araştırın.

Cırcır böceği ve sıcaklık

Mesleklerimden bir tanesi de meteoroloji mühendisliği. Mesleğimi yapmam ama çok sever ve yeni nesle tavsiye ederim. Konuyu dağıtmayayım. Bizim ağustos böceği ile dertleşirken sıcaklığı ölçebileceği hakkında bir bilgi edindim.

“Ağustos böceklerinin ötme sıklığı hava sıcaklığı hakkında bilgi verir. Bunun için bir cırcır böceğinin 25 saniyede kaç kere öttüğünü sayın. Bu sayıyı üçe bölün. Bulduğunuz sayıya 4 ekleyin. Santigrat derece cinsinden hava sıcaklığını ölçmüş oldunuz.”

İnanın yaptım. 25 saniyede bizimkisi 72 defa öttü.

Cır cır cır cır…

72/3=24. 24+4=28. Bulunduğum odanın sıcaklığını da söyleyeyim. 27. 1 santigrat derece yanıldı ama nedense ben ağustos böceğine güvendim.

Ağustos böceği ve asal sayılar

Ağusto böceği uzun yıllar boyunca toprak altında yaşadıktan sonra en uygun zamanda yer yüzüne çıkarlar. O uzun yıllar var ya kimi zaman 5 yıl kimi zaman ise 17 yıl.

Asal sayı ne alaka diyeceksiniz. Ağustos böceğinin tek bir düşmanı vardır. Onları öldüren parazitler. O ölümcül parazitlerin yaşama döngüsü ise çift yıllara denk gelmektedir. Yani 2 yıl, 4 yıl gibi. Örneğin 2011 yılında ağustos böceğini öldüren parazitler yeryüzünde yaşamaz. Ama 2018 yılında yaşarlar.

Bu sebeple asal sayılara den gelen 2011, 2007, 2019 gibi yıllarda Ağustos böceklerine denk geliriz. Bu hipotez yaklaşık 100 sayfaydı. Yarısında bıraktım. Yıllardan 2019. O bahsettiğim parazitin olmadığı her yerde de ağustos böcekleri var.

Kıssadan hisse

Şimdi sen ağustos böceğini nasıl sustururum diye bu yazıma giren kişi. Hala daha onu susturmak istiyor musun ? Onca yıl toprak altında yaşayan, sana hiç bir zararı olmayan, çiftine ulaşmak için var gücü ile çabalayan, fahri meteorolojist, matematikçi ağustos böceğini hala susturmak istiyor musun ? Susturma. Sen onu susturursan eğer sıra sana gelir. Doğa da seni bir gün susturur.

Telefon görüşmesi

Çok sevdiğim bir abime şu anda evimde ağustos böceği var ve cır cır ötüyor diye anlatıyorum. Sitemli değilim ama bir şekilde o ses tonumdan anlıyor. Bana söylediği cümleleri paylaşayım.

“Reis. Keşke şu anda o cır cır böceği burada olsa. İnan sesini özledim. Küçükken ufacık evimize gelirlerdi. Onun sesi ile o kadar huzurlu olurdum ki. Ağustos böceği sesi ile uyumak kadar huzur veren bir şey yoktur. Senin yerinde olmayı inan çok isterdim.”

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılanlar

Samsung Galaxy M30s ekran değişimi

Samsung Galaxy M30s ekran değişimi fiyatı Samsung Galaxy M30s ekran değişimi fiyatı 6 ay GSM İletişim teknik servis garantisi ile...

Çamaşırları ters asmak günah mı?

Bosh çamaşır makinesi Eski olsa da oldukça kaliteli bir çamaşır makinem vardı. Markası BOSCH. Hafiften ses yapardı ama iş görürdü....

Beyin dalgaları ve akıllı telefonlar

Beyin dalgalarının isimleri Beyin dalgaları sırası ile delta, theta, alpha, beta ve gammadır. Beyin dalgalarının frekansları Delta: (0.1-3 Hz) Theta:...

Su uyur düşman uyumaz

Bu makaleyi okuyan sen olmak üzere herkesin yanlış bildiği bir atasözü. Su uyur düşman uyumaz. Sü uyur düşman uyumaz Su...

Miladi takvim Türkiye’de ne zaman kullanılmaya başlandı

Masamdaki takvim Gözüm masamdaki takvime takıldı. Yaklaşık 20 dakika sonra bir şey fark ettim. Art arda 31 gün olan iki...

iPhone SE 2020 (2. Nesil) ekran değişimi

Uzun bir aradan sonra 2. telefon olarak APPLE'a geri dönmeye karar verdim. Almış olduğum telefon modeli ise iPhone SE 2020....

Efrasiyab

Samanîler ve Gazneliler dönemleri İran edebiyatının önde gelen Fars şairi Firdevsî'nin Şehname adlı eserinde Alp Er Tunga hakkında bahsederken ona...

Kendir

Kendir nedir Kenevir bitkisinden elde edilir. Bitkinin dış kısmında lifli bir halde bulunur. Günümüzde en çok sıhhi tesisatta muslukların sızdırmasını...