Klima Temizleme Spreyi Nasıl Kullanılır

Bugün ilk defa klimamın temizliğini kendim yaptım. Malum havalar ısındı ve klimalar kullanılmaya başladı. Ama hissettiğim kötü kokunun yanı sıra sanki geçen seneki performansı alamıyordum. Daha önce kimyager olan eniştem ile pas sökücü ürünü üzerine konuşmuş ve yaşamış olduğum sorunu çözmüştüm. Şimdi ise klima temizleyici ürününü test etme zamanının geldiğini düşündüm ve kolları sıvamaya başladım.

Klima Temizleme Spreyi
Klima Temizleme Spreyi

Öncelikle şunu belirteyim klima temizleme spreyi kullanarak kendi klimanızı temizlemek oldukça kolay. Ben çok az kapağı açarken zorlandım ama yine de yaklaşık 20 dakikamı aldı diyebilirim klimanın baştan aşağı temizlenmesi. Klima temizleme spreyi nasıl kullanılır anlatmadan önce eniştemin makalelerinden bir bilgi paylaşımı yapmak istiyorum. Klimalar neden temizlenmelidir ?

KLİMA ÇALIŞMA PRENSİBİ

Biliyorsunuz ki klimalar odanızdaki havanın sirkülasyonunu sağlayan bir makine. İçeride bulunan hava klima tarafından çekiliyor ardından klima içerisinde bulunan özel bobinler tarafından soğutuluyor. Bu bobinlerin içerisinde özel bir kimyasal bulunmakta. Bu akışkan kimyasal sıvı halden gaz hale geçerken odanızdan içerisine çekilen sıcak havanın soğurulmasını sağlıyor. Ardından soğurulan bu hava geri içeriye veriliyor ve serinleme hissi yaşamamız ile birlikte oda sıcaklığının ayarlanmasını sağlıyor.

KLİMA PETEKLERİNİN KİRLENMESİ

Klimalar odada bulunan havayı içerisinde çekerken, o anda ortamda bulunan bütün toz, kir, yağ ve benzeri parçacıklarda klimanın petekleri ve iç aksamından geçiyor. İlk başlarda bu parçacıklar sorun yaratmıyor ancak zamanla birikmeler yaşanıyor ve kirle birlikte tortu tabakaları oluşmaya başlıyor. Durum böyle olunca klimanız hava sirkülasyonunu yapabilmek için daha fazla çalışmak zorunda kalıyor. Yani daha fazla enerji harcanıyor. Tortulaşma arttıkça klimanızın performansı daha fazla düşmeye başlıyor ve sonunda çalışamaz hale bile gelebiliyor.

Neyse ki benim klima çalışamaz durumda değildi. Ancak geçen sene odamın serinlemesi için bana yeten dereceler bu sene işe yaramıyordu. İşin kötü tarafı ise klimadan odaya verilen havada kötü bir koku vardı. Küf gibi ya da nasıl anlatayım sanki oda rutubete uğramış gibi bir kokuya maruz kalıyordum. Tabi bunun sebebini de öğrendim. İçerisinde oluşan tabakalardan dolayı klimam mikroorganizma ve bakteri yuvası haline gelmiş. Beni öksürtmesinin de bu olduğunu anlamış oldum.

KLİMA TEMİZLEME SPREYİ NASIL KULLANILIR

Klima temizleme spreyini kullanmak oldukça basit. Bir fıs fıs içerisine klima temizleyici ürünü su ile karıştırarak koyuyorsunuz. Klimanızın sigortasını kapattıktan yani tamamen elektriğini kestikten sonra üzerinde bulunan kapağı açıyorsunuz. Ben nasıl açılacağını kendim bulmaya çalıştım ama ilk aşamada yapamayınca internette araştırdım ve oldukça kolay bir şekilde açtım edindiğim bilgiler ile. Klimanızın kapağını açınca karşılaşacağınız manzara sizleri şaşırtmasın sakın. Peteğin nasıl kirlendiğini, nasıl bir tabaka oluştuğunu görünce kesinlikle temizlenmesi gerektiğini göreceksiniz zaten. Dilerseniz ben maddeler halinde anlatayım klima temizleme spreyinin nasıl kullanıldığını. Edit: Arkadaşlar yoğun istek üzerine şirketimdeki odada bulunan klimayı da temizledim ve videosunu çektim. Hemen aşağıda paylaşıyorum.

 • Klimanızın elektriğini kesiniz.
 • Klima kapağınızı açınız.
 • Klimanızın altına akan kirin odaya yayılmasına engel olabilmek için bir leğen ya da benzeri bir kova koyunuz.
 • Klima temizleme spreyini petekler üzerine sıkmaya başlayınız. Bu sıkma işlemini yaparken bir köpürme ile karşı karşıya kalacaksınız.
 • Köpürmenin ardından sizler spreyi sıkmaya devam ettikçe kirler klima peteğinden akmaya başlayacak.
 • Yavaş yavaş bu işleme devam ettiğinizde peteğin üzerinde hiç kir kalmadığını göreceksiniz. Arada bir bezle bu kirin alınmasını da sağlayabilirsiniz.
 • Suyla durulama işlemi de yapabilirsiniz.
 • Yaklaşık 10 dakika süren bu işlemde klimanızın içini tamamen temizlemiş oluyorsunuz.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra bir süre yaklaşık bir saat kadar bekleyiniz. Yani ben öyle bekledim. Sonra klimamı çalıştırdım. Aradaki farkı sizlerde göreceksiniz zaten. Hem eski performansına kavuşuyor klimanız hem de o kötü rutubet gibi gelen koku ortadan kalkıyor.

KLİMA TEMİZLİĞİ YAPMAK NEDEN ÖNEMLİ

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Hem enerji tasarrufu sağlamak hem de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyen ve kötü kokulara maruz kalmanıza sebep olan mikroorganizma ve bakterilerin ortadan kaldırılması için. Yani hem bütçeniz hem de sağlığınız söz konusu. Klima temizleme spreyini ise  https://www.ozkimsan.com/ adresinden temin edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oyun ortalaması: 5,00 Sizde 5 üzerinden oy vermek ister misiniz ?)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Barış Bey merhaba;
   Aslında tam zamanında bu istekte bulunduğunuzu söyleyebilirim. Çalıştığım şirkette odamdaki klima oldukça kirli ve klima temizleyici ile speyer göndermesini istemiştim eniştemden. Cuma günü geldi ama kısıtlı zamanımdan dolayı temizlik yapamadım. Bu hafta içi temizlik yaparken söz veriyorum video çekeceğim. E-posta adresiniz üzerinden sizlerle de paylaşacağım.
   Selamlar.

  1. Mehmet Bey merhaba;
   Tabi kullanabilirsiniz. Özellikle kışın klimanızı kullanıyorsanız ve yaz kullanımı sonrası herhangi bir temizlik işlemi yapılmamış ise klima temizleme spreyi ile klima içerisinde biriken yağ, kir, toz ve diğer birikintileri temizleyerek zararlı mikroorganizma ve bakterilerin yok edilmesini sağlayabilirsiniz.
   Selamlar.

 1. Serhat kardeşim iyi akşamlar. Diğer arkadaşların yaşadığı sorun bende de var. Havalar soğudu malum klimayı açmaya başladık. 1 saat kadar calıştırıyoruz odada böyle havasız kalıyorum. Kötü koku bizde de var. Sence bunun sebebi anlattığın şey midir yoksa içinde bir kısa devre mi var kablo yanığı gibi.

  1. Merhaba Şerafettin Bey;
   Kir, toz ve yağ gibi partiküller klima peteğinizde ve iç aksamında birikiyor. Bu birikim sonucu ise bakteri ve mikrop yuvası haline geliyor petekler. Kötü kokuları yaşamanızın sebebi budur.
   Selamlar.

 2. Serhat Bey merhaba. 5 gün önce bu makalenizi okumuştum. Öncelikle tüm bilgilendirmeler için tek tek teşekkür ederim. Bugün erkenden kalktım. Klimanın altına dediğiniz gibi dökülecek pislik için muşamba koydum. Kapağının nasıl çıkartılacağını internetten öğrendim. Çok kolaydı diyebilirim. Bir an elektriğini kesmeyi unutacaktım aman arkadaşlar o konuda dikkatli olsunlar. Kapağı çıkardığımda karşılaştığım manzarada inanılmazdı. Bir kaç fotoğraf çektim atarım sizlere. Klima temizleyicinin yanında ürün sayfalarında sprey olarak sıkabilme ürünü de vardı ondan da almıştım. Bayağı basınçlı bir kaç işimde de kullanacağım onu. Her neye ilk sıkma işlemini deneme olarak gerçekleştirdim bir baktım köpüklenmeler başladı. Mikropların öldüğünü hissedebiliyorsunuz resmen. Sonra kendime güvenerek peteğin her yerine sıktım klima temizleyiciyi. Nasıl bir köpüklenme oluyor nasıl akıyor pislik bir görseniz. Dediğim gibi her şeyi harfiyen uyguladım. Islak bezle de sildim. O halini de göndereceğim size öncesi ve sonrası diye koyarsınız. Bütün bu işlemleri saat 10 civarı bitirdim. Şu an klimam açık. Nedense bir şeyi kendim başarabildiğim için çok memnun oldum. Ürünü bende tavsiye ediyorum ve sizlere tekrar tekrar teşekkür ediyorum. İzmir’den Çağlar.

  1. Çağlar Bey merhaba;
   Klimanızı temizlerken yaşamış olduğunuz şaşkınlıkları ve ardından klima temizliği yaptıktan sonraki heyecanınızı bende yaşamıştım. Sizlere bu konuda yardımcı olabildiğim içinde emin olun şu anda çok mutluyum. Her teşekkürünüz için ayrıca rica ederim. İstanbul’dan Serhat.
   Selamlar.

 3. Serhat kardeşim şirketteki klimalardan acayip kötü kokular geliyor. Yaz olmasına rağmen böyle ise kışın ne yapacağız bilmiyorum. Sebebi bu yazıda anlattıkların mıdır ?

  1. Halil Bey merhaba;
   Kötü kokunun oluşması yazımda da bahsettiğim gibi klime içerisinde biriken yağ, kir, toz zerreciklerinin zamanla bakteri ve mikrop yuvası olmasından kaynaklanmasıdır. Maalesef kötü kokuların yanı sıra sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. Klima temizleyici kullanarak bu sorunlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
   Selamlar.

 4. Ustad çok saoğlasın. Senin tavsiyen ile klima temizleyici aldım. Dediklerini harfiyen uyguladım. Acayip kötü bir koku vardı ofiste klimadan dolayı ondan da kurtuldum. Teşekkür ederim.

  1. Alparslan Bey merhaba;
   ne demek sizlere bu tecrübemle yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
   Selamlar.

 5. Klimanın kapağını açmak haricinde temizlemesi oldukça kolay oldu. Benim gibi uzun zaman bu işlemi yapmadıysanız eğer klimanın altını güzelce korumaya alın çok kir akıyor. O spreyin sıktıktan sonra kabarması da heyecan verici.

  1. Emrah Bey merhaba;
   Kesinlikle katılıyorum. Klima temizleme spreyini kullanırken peteklerin üstü tamamen temizlendiği için aşağı doğru bir kir akışı oluşuyor. Bu akışı önlemek için bez ile de silme yapabilirsiniz alt kısma muşamba tarzı bir şeylerde serebilirsiniz.
   Selamlar.

 6. Merhaba Serhat. 1 litre bu bahsetmiş olduğun üründen sipariş verip ve kullanmıştım . Klimadan çıkan pislik varya akıllara zarardı. Geçen aya göre aynı oranda kullandım klimayı ama derecesini arttırdım diyebilirim. Enerji tasarrufu sağladığına kesinlikle katılırım. Teşekkür etmek için bir daha uğrayayım dedim makalene.

  1. Ufuk Bey merhaba;
   Aynı tablo ile bende karşılaşmıştım. Aynı oranda kullanım olduğundan ve klima derecesini arttırdığınızdan bahsetmişsiniz. Emin olun faturaya da büyük etkisi oluyor. Bu arada rica ederim yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
   Selamlar.

 7. Serhat Bey merhaba. Şirketimizde bulunan klimalardan çok ağır kokular geliyor. Bunun sebebi klimanın temizlenmemesi midir ? Birde klima temizleyici ürün kullanımını bizlerde yapabilir miyiz ?

  1. Yahya Bey merhaba;
   Ağır kokuların gelmesinin sebebi klima içerisinde biriken toz ve kirlerin zamanla bakteri ve mikrop yuvaları haline gelmesinden kaynaklanmaktadır. Klima temizleyici sprey kullanarak hem klimanızın temizliğini hem de sağlığınız için zararlı olan bakteri ve mikroorganizmaların yok edilmesini sağlayabilirsiniz. Kendiniz kolaylıkla kullanabilirsiniz bu ürünü.
   Selamlar.

Son Yazılanlar

iPhone 6s şarjı çabuk bitiyor

iPhone 6s akıllı telefon kullanmaktasınız ve son zamanlarda şarjınız çok hızlı bir şekilde çabuk bitiyor ise yaşanılan bu sorunun kaynağı...

iPhone 7 Plus batarya değişimi

iPhone 7 Plus batarya değişimi ücreti iPhone 7 Plus batarya değişimi fiyatı 250 TL'dir. Batarya (pil) değişimi alanında uzman ve...

iPhone kulaklıktan ses gelmiyor

iPhone akıllı telefon kullanıcılarının karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi de kulaklıktan ses gelmemesidir. Bu sorunun yaşanmasının 3 sebebi bulunmaktadır. Birincisi kulaklık...

LG K10 ekran değişimi

LG K10 akıllı telefonunuzun akıllı telefon ekranı yere düşme sonucu kırıldı, ön camı alınan darbeler sebebi ile çatladı, iç ekranda...

iPhone 8 Plus arka cam değişimi

iPhone 8 Plus akıllı telefonlarının arka kısmı camdan üretilmiştir. Oldukça hassas olan bu kısım alınan bir darbe ile kırılabilir ya...

Samsung Galaxy S7 arka kapak değişimi

Samsung Galaxy S7 arka cam kapağın ham maddesi cam ve plastiktir. Bu sebeple eranda olduğu gibi alınan bir darbe sonucunda...

Samsung Galaxy Note 5 batarya değişimi

Samsung Galaxy Note 5 akıllı telefonlarının bataryalarının zamanla kullanım ömürleri dolabilir. Ya da batarya şişmesi sorunu ile karşılaşılabilir. Bu tarz...

Telefonum şarj olmuyor

Akıllı telefon kullanıcı olarak benimde ara sıra karşılaştığım sorunlardan bir tanesi telefonumun şarj olmamasıdır. Bu makalemde bir telefon neden şarj...